נושא הבלוג

קצת קשה לדחוס יותר מ- 20 שנות נסיון עם תיב"ם מכני תלת ממדי יחד עם עוד כמה שנות נסיון בהדפסה תלת ממדית לתוך בלוג אחד. אבל, זה כייף לנסות.
הבלוג מיועד למקצוענים ולחובבים ב 3D CAD וב 3D Printing למי שרוצה ללמוד ולהבין יותר על הטכנולוגיה ועל החידושים בתחום. אשמח לתגובות ולשיתוף.

יום שישי, 9 באוגוסט 2013

סריקה והדפסה, בתלת ממדתחרות בין יצרני התוכנה היא דבר שכיח. אכן מערכת ההפעלה וחבילת יישומי Office הן מספק אחד וללא אפשרות בחירה (רק ל 4% מקוראי בלוג זה יש MAC ) אבל, למזלנו, בכלי התכנון המקצועיים של עולם התיב"ם ההנדסי יש תחרות אגרסיבית בין ארבעת הגדולות - דאסו סיסטמס הצרפתית, סימנס הגרמנית,  PTC ואוטודסק האמריקאיות. בעוד שלוש הראשונות מתמקדות בעיקר בפתרונות תוכנה יקרים המיועדים לשוק מקצועי, אוטודסק פוזלת לאחרונה גם למשתמשים הביתיים או החובבים, לתחום הנקרא Makers שצובר פופלאריות בקרב אוהבי טכנולגיה כמו הקבוצה התל אביבית  הזו TAMI
מחפשים רעיונות לבנות משהוא ?
עבור אוטודסק הפוקוס בתחום החובבים מתבטא ביותר מאשר פיתוח כלי תוכנה חדשים. לפני כשנה החברה רכשה את האתר הפופולרי להחלפת תכניות ורעיונות  Instructables ושילבה אותו בהיצע הפתרונות ההולך וגדל לחובבים, ממציאים ואוהבי טכנולוגיה.
חברה גדולה נוספת שמתעניינת בחובבי טכנולוגיה היא יצרן מדפסות התלת מימד - 3D systems.  החזון של המנכ"ל ממוצא ישראלי, אייב ריכטנטל, הוא להביא את טכנולוגית ההדפסה התלת מימדית לכל בית. הדרך לשם עוברת בהשקעה מסיבית בפיתוח ורכישה של חברות ואתרים היכולים לקדם את החזון. ואכן, 3D systems נמצאת בשנים האחרונות במסע רכישות מטורף  הכולל מרכזי ייצור שונים, יצרני מדפסות, אתרי אינטרנט לשיתוף קבצים ולאחרונה גם תוכנות תיב"ם. בעוד אוטודסק לא רואה את עצמה כיצרן חומרה,  3D systems  ממצבת את עצמה, אולי לא בכוונה, גם כסוג של מתחרה בתחום התוכנה. 
שיתוף פעולה בין אוטודסק לסטראטסיס
חברת Alibre הייתה יצרן לא מצליח של תוכנת תיב"ם סוליד פרמטרית  כתחליף זול ל SolidWorks ולאוטודסק אינוונטור.  Geomagic לעומת זאת, היא תוכנה מקצועית ומוערכת המטפלת במידע המתקבל מסריקה תלת מימדית.  בדרך כלל, סריקה תלת מימדית של אובייקט יוצרת אלפי נקודות מרחביות לקובץ הנקרא  "ענן נקודות" כדי להפיק תועלת מהמידע הנ"ל יש להפוך אותו לעקומות, משטחים וקבצי סוליד עם אפשרות לתיקון, שינוי ועריכה.  3D systems רכשה את Alibre ואת Geomagic  כפתרונות תוכנה המשתלבים בהיצע של החברה בתחום מדפסות התלת מימד וסריקה תלת מימדית. בעוד  3D Systems מעורבת בכל סוגי הטכנולוגיה של הדפסה תלת מימדית, המתחרה הגדולה שלה Stratasys , ממוקדת הרבה יותר. החברה החדשה שנוצרה מהמיזוג בין אובג'ט הישראלית לסטראטסיס, מתמקדת בשתי טכנולוגיות הדפסה עיקריות ומשאירה את עולם התיב"ם לשותפים העסקיים. הכניסה של  3D systems לתחום התיב"ם סללה את הדרך להידוק הקשרים בין Stratasys ל Autodesk והחברות יצאו בקמפיין משותף המציע לחובבים את מדפסת הרפליקטור של חברת הבת  MakerBot יחד עם שלל פתרונות תוכנה בחינם מבית אוטודסק.
פרויקט מומנטו לטיפול במידע סרוק
סריקה תלת מימדית היא פתרון משלים לתחום התיב"ם ולמדפסות תלת מימד בפרט ולאוטודסק אין כוונה להשאיר תחום זה ליצרני המדפסות. בעוד 3D systems מציע כעת את כלי תוכנה המקצועי והיקר מאוד של Geomagic, אוטודסק נכנסת לתחום עם תוכנות חינמיות וטכנולוגית ענן. לתוכנת ה ReCap שמסופקת כיום לכל לקוחות אוטודסק נוספה השבוע תוכנה חדשה Project Memento , תוכנה חדשנית (וכרגע חינמית) לטיפול במידע סרוק תלת מימדי . התוכנה מתווספת לפתרון הסריקה למכשירים ניידים ה 123D Catch שהופך כל טלפון למכשיר סריקה תלת מימדית.
הרכישה האחרונה של 3D systems היא של תוכנת ניהול מוצר בענן. Team platform מתחרה במוצרים דומים של אוטודסק ודאסו. האם התחרות תגרום ליצרניות התיב"ם להציע בעתיד גם מדפסות 3D ?
סביר להניח שבעקבות המהלכים של 3D systems נראה את שיתוף פעולה בין Stratasys ל Autodesk מתהדק. ל Stratasys יש הרבה להרוויח משיתוף פעולה שכזה. לאוטודסק רשת מפיצים חזקה ומוערכת עם גישה לכמות לקוחות ש Stratasys רק יכולה לחלום עליה. שיתוף פעולה שידחוף את מוצרי ל Stratasys  דרך רשת ההפצה של אוטודסק, יעניק ל Stratasys יתרון תחרותי עצום. 


גל רז

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה