נושא הבלוג

קצת קשה לדחוס יותר מ- 20 שנות נסיון עם תיב"ם מכני תלת ממדי יחד עם עוד כמה שנות נסיון בהדפסה תלת ממדית לתוך בלוג אחד. אבל, זה כייף לנסות.
הבלוג מיועד למקצוענים ולחובבים ב 3D CAD וב 3D Printing למי שרוצה ללמוד ולהבין יותר על הטכנולוגיה ועל החידושים בתחום. אשמח לתגובות ולשיתוף.

יום שישי, 20 בדצמבר 2013

לאן אפשר לגדול - סיכום השנה בתיב"ם מכני 2013

123D
לאן אפשר לגדול ?

לפעמים זה טוב להיות הראשון. כשהתחלתי לשווק תיב"ם תלת מימדי בשנת 96, סולידוורקס הייתה התוכנה החדשה שרק נולדה. אומנם הטכנולוגיה של תכנון פרמטרי בתלת ממד כבר חגגה אז כמעט עשור כאשר PTC עם הפרו/E הייתה הנציג הבולט בתחום, אבל סולידוורקס עשתה חייל ובמהרה התבססה כחביבת השוק כשאחריה מזדנבות שתיים, האינבנטור של אוטודסק שסבלה מכניסה מאוחרת לשוק וסוליד אדג , היום של סימנס, שסבלה מכניסה מוקדמת מידי לשוק. במציאות של היום, לאחר כמעט שלושה עשורים בהן פועלות מספר חברות המציעות תיב"ם תלת ממדי סוליד פרמטרי , לחברות הרבה יותר קשה לגדול  בהתבססות על תוכנת התיב"ם בלבד והן חייבות לחפש תחומים נספים לגידול.

גידול משמעותו למכור כל שנה יותר רישיונות חדשים ממה שנמכר בשנה שלפניה. היכולת לעמוד ביעדים הללו בעזרת תוכנת התיב"ם בלבד הולכת ומצטמצמת. כמעט ולא נשארו לקוחות שעוברים מטכנולוגיות ישנות או בדו מימד, יש מעט עסקאות של החלפת תוכנות ומה שנשאר הן חברות חדשות שרק קמו ולקוחות קיימים המגייסים כוח אדם נוסף. בשנת 2013 אוטודסק וסולידוורקס היו אלו שהשקיעו את מרב המאמצים בהגדלת ההיצע ללקוחות קיימים כאשר כל אחת בחרה בדרך שונה.

הרכישה המשמעותית ביותר בעלם התיב"ם
אוטודסק שמה את יהבה על טכנולוגית מחשוב הענן. ב 2013 , כמעט כל סל הפתרונות לתחום המכני של אוטודסק עלה לענן. בחלק מהמקרים אלו תוכנות חדשות הנמצאות רק בענן , משפחת מוצרי ה 360 לדוגמה ובמקרים אחרים אלו כלים המחזקים טכנולוגיה קיימת בעזרת מחשוב ענן.

שנת 2013 הייתה שנה עסוקה מאוד עבור Autodesk. החברה עברה מיתוג מחדש וגם קיבלה לוגו חדש ומרענן. ב 2012 היא הודיעה על כניסה לתחום חדש עם תוכנת PLM 360 , תחום שממנו מגיעים רוב ההכנסות של המתחרות PTC וסימנס. ב 2013 היה התחילה בשיווק ה PLM עם דגש חזק על שלל פתרונות הענן החדשים שהמשיכו לצאת בקצב של יותר מפעם בחודש. ל 2014 מחכה לאוטודסק אתגר חדש ומעניין. לפני כחודש אוטודסק הודיעה כוונה לרכישת חברה DELCAM, החברה הגדולה ביותר בתחום תוכנות הייצור - ה CAM . זו אחת הרכישות המשמעותיות ביותר בעולם התיב"ם מאז ומתמיד וממצבת את אוטודסק ראש בראש מול דאסו וסימנס כמתחרה רלוונטית לעולם הרכב והתעופה.

לאוטודסק יש היום עודף טכנולוגיות ומוצרים עם יותר מידי תוכנות מקבילות המציעות פתרון דומה. כדי לגדול בתחום המכני, החברה חייבת להתמקד יותר ולצמצם את סל המוצרים לתוכנות בעלי שמות ותכולה פשוטים יותר ומבלבלים פחות.

כתוכנת מידול מכני, SolidWorks היא המקבילה לפורשה 911. טכנולוגיה ותיקה ומנצחת שממשיכה להשתפר ולהישאר רלוונטית עם כל גרסה חדשה. כדי להמשיך ולגדול, סולידוורקס הייתה השנה אגרסיבית יותר מתמיד בניסיון להרחיב את סל המוצרים אצל כל לקוח. החברה הוסיפה פתרונות לתכנון חשמל ובקרה ולתכנון וסימולציה לחלקי פלסטיק בהזרקה ויחד עם הקומפוזר המחודש לתיעוד הנדסי ותוכנת ה EPDM המצליחה היא ממשיכה להראות גידול ב 2013. SolidWorks ממשיכה לדבוק בדרך המוצלחת של שילוב פתרונות תוך שמירה על אינטגרציה הדוקה לתוכנת האם מבחינת שיתוף המידע וממשק המשתמש. אבל, היא גם בחרה להיות היחידה שלא מציעה כרגע פתרון לעריכה ישירה של מודל ללא תלות בהיסטוריה ואיננה מראה שום כוונות ללכת בדרכי הענן. מבחינת הלקוחות הקיימים, הפוקוס של החברה במוצר הקיים תוך שיפור מתמיד ושמירה על ממשק משתמש חסר תחרות, הוא דבר מצוין אבל, המשך התעלמות מהטרנדים הקיימים בעולם התיב"ם עלול להפוך את התוכנה ללא רלוונטית בעתיד.

בתחילת השנה הכריזה סולידוורקס על מוצר חדש ומעניין ה conceptual mechanical. התוכנה שאמורה הייתה לצאת לשוק באמצע השנה תוכננה להיות הגשר הראשון בין פלטפורמת סולידוורקס הקיימת היום ומבוססת על פראסוליד של סימנס לבין הפלטפורמה העתידית שתבוסס תוכנות מבית דאסו. בינתיים אין זכר לתוכנה הנ"ל ולא ידוע אם ומתי היא תשוחרר.

SolidWorks Composer
תוכנת 3DVIA Composer לתיעוד טכני היא התוצאה של רכישת Seemage בשנת 2007 על ידי דאסו. התוכנה הייתה המוצר היחידי שנמכר ע"י שתי רשתות השיווק של דאסו – מפיצי Catia ומפיצי SolidWorks . המיתוג מחדש של התוכנה כ- SolidWorks Composer, הוא צעד נכון שמחבר אותה יותר לסביבת סולידוורקס. זו תוכנה מעולה שכמעט ואין לה מתחרים בתחום של תיעוד טכני, הוראות הפעלה הרכבה ואחזקה וספרי מוצר. חבל רק שהמחיר עדין גבוה מאוד ולכן התוכנה נגישה למעט לקוחות. אני מאמין שעם המחיר הנכון, דאסו / סולידוורקס יכולים למכור הרבה יותר רישיונות.

מודלים עסקיים חדשים

סוליד אדג' הייתה הראשונה להכריז ב 2013 על מודל עסקי חדש של תוכנה בשכירות. אוטודסק הכריזה מיד אחריה על אפשרויות שכירת תוכנה בחלק מהמוצרים. הרעיון הוא שהלקוח משלם דמי שימוש חודשיים תמורת השימוש בתוכנה . בתום התקופה, התוכנה מפסיקה לפעול. המודל הזה מצטרף לדרכים חדשות נוספות לתשלום עבור השימוש בתיב"ם . ל Autodesk יש מודל תשלום חודשי המוצע עם חלק מתוכנות ה 360 יחידות ענן (CU ) הנמכרות בחבילות שונות וזמינות היום עבור כל קו המוצרים

הדפסה תלת ממדית

הדפסה תלת ממדית הפכה לנושא החם ביותר ב 2013 אבל, ללא מודל תלת ממדי ממוחשב אין מה להדפיס. לראשונה, יש בידינו שיטת ייצור שעבורה שרטוט דו ממדי הוא לא רלוונטי. הזמינות של מכונות זולות ביתיות המייצרות חלקי פלסטיק בפחות מ 1,000$ כמו מדפסת ה UP! יוצרת דרישה לתוכנות תכנון בתלת ממד זולות ונוחות שמתאימות לחובבן. Autodesk הפגיזה את השוק ב 2013 בשלל תוכנות המיועדות לתחום המתפתח המכונה Makers. החברה מרכזת את משפחת הפתרונות העשיריה והחינמית שלה תחת השם 123D והיא מציעה מספר טכנולוגיות מעניינות מאוד.

חברת 3D systems היא יצרן מדפסות התלת ממד הגדולה בעולם. לחברה תאבון ענק לרכישת חברות וטכנולוגיות ובשנת 2013 היא התחילה לבסס את עצמה כשחקנית גם בתחום התיב"ם. עם מספר רכישות שהמעניינת מהן היא של Geomagic , יצרנית תוכנות מקצועיות לטיפול ענן נקודות, שהצטרפה לתוכנת הסוליד Alibre שנרכשה מוקדם יותר. תחת שלל התוכנות של Geomagic נמצאת התוכנה המסקרנת ביותר שיצאה ב 2013 ה Geomagic® Design™ Direct. תוכנה מאפשרת עריכה ישירה ופרמטרית למודל מסריקה תלת ממדית !


מחשוב ענן ומוביל

אוטודסק היא היחידה שממשיכה להשקיעה משאבים עצומים בתחום המבטיח של מחשוב ענן ומחילה לייצר לעצמה יתרון טכנולוגי על פני המתחרות בתחום חשוב זה. ב 2013 אנחנו מתחילים לראות את החיבור ההגיוני בין המוביל (טאבלטים בעיקר) לענן וחלק מיישומי המוביל המוצלחים עושים שימוש חכם בכוח המחשוב של הענן. 123D design החינמית היא דוגמה טובה לתוכנת סוליד חינמית היכולה לרוץ על כל פלטפורמה כמעט.
בכל מה שקשור לתכנון קונספט תוך שיתוף מידע ושימוש בענן, ה Fusion 360 של אוטודסק נמצא בקטגוריה משל עצמו. זה המוצר המעניין ביותר שהושק השנה כרגע הוא עדין חינם והוא מהווה משב רוח מרענן וחדשני בעולם התיב"ם

שחקן חדש בתחום הוא אתר שיתוף קבצי התיב"ם – GrabCAD . האתר הפופולרי השיק לפני חודש תוכנת PDM בענן המאפשרת לנהל את קבצי תוכנות התיב"ם הנפוצות


בעוד מספר חודשים אוטודסק תשחרר את ה Inventor בגרסת 2015. מהתרשמות מוקדמת מגרסת הביטא, החידושים שהתוכנה מביאה בטיפול בגאומטריות מורכבות וצורת היישום של יכולות העריכה הישירה, ממצבים אותה בקטגוריה משלה בעולם התיב"ם המכני. מעניין יהיה לראות ב 2014 כיצד אוטודסק תדע להפיק תועלת מיכולות אלו וכיצד יגיבו המתחרות.

שנה מוצלחת לכולם !!!

כפי שפרסמתי כאן לפני חודש, עברתי לתחום חדש של ייצור בעזרת הדפסה תלת ממדית.
בהמשך אוסיף בלוג לפרסומים על חידושים ועדכונים גם בתחום מענין זה .


גל רז


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה