נושא הבלוג

קצת קשה לדחוס יותר מ- 20 שנות נסיון עם תיב"ם מכני תלת ממדי יחד עם עוד כמה שנות נסיון בהדפסה תלת ממדית לתוך בלוג אחד. אבל, זה כייף לנסות.
הבלוג מיועד למקצוענים ולחובבים ב 3D CAD וב 3D Printing למי שרוצה ללמוד ולהבין יותר על הטכנולוגיה ועל החידושים בתחום. אשמח לתגובות ולשיתוף.

יום שבת, 28 במרץ 2015

Onshape - תוכנת סוליד חדשה יוצאת לשוק


סקירה ראשונה בעברית לתוכנת התיב"ם החדשה והמסקרנת.
על SolidWorks, או Solid Edge כבר שמעתם. שתי התוכנות יצאו לשוק בשנת 1996, מיקרוסופט הייתה אז בעיצומה של השתלטות על עולם המחשוב ומערכת ההפעלה חלונות 95 אפשרה לראשונה להריץ מערכת תיב"ם תלת ממדית חזקה, קלה להפעלה וללימוד על מחשב ביתי זול. עשרים שנים מאוחר יותר וWindows  היא כבר לא מערכת ההפעלה הדומיננטית שהייתה פעם, אנדרואיד, iOS , Linux ועוד נמצאות בכל מקום. מילת המפתח בשנים האחרונות היא מחשוב ענן. רובנו כבר משתמשים במחשוב ענן כל יום באופן טבעי ומבלי לשים לב. גוגל על שלל יישומיה זה מחשוב ענן, כך גם Facebook, לינקדאין ורוב שרותי הדואל. 
תיב"ם תלת ממדי במחשוב ענן הוא לא דבר חדש, Autodesk מציעה שירותים רבים בענן כבר מספר שנים. פלטפורמת ה   Autocad בדו ממד לענן מפותחת בישראל (Autocad 360) ותוכנת ה 360 Fusion  התלת ממדית מציעה יכולות מרשימות. ל SolidWorks יש לפחות שני פרויקטים פעילים במחשוב ענן לתכנון מנגנונים מכנים (SOLIDWORKS Mechanical Conceptual)  וגופים מעוצבים.
הייתכן שתוכנת Onshape ששוחררה השבוע לציבור כבטא, לא עושה שום דבר חדש ? תיב"ם תלת ממדי במחשוב ענן זה כבר יש לנו ותוכנות סוליד עם עריכה ישירה לא חסר.  אבל, זום קטן פנימה מגלה הרבה פרטים מעניינים שהופכים את החברה והמוצר לדבר החם ביותר היום בעולם התיב"ם. 
לפני כחצי שנה בקשו ממני מOnshape  לנסות את הגרסה המוקדמת ולתת משוב על ביצועי התוכנה בישראל, אתר מרוחק יחסית מהשרתים. ברשימה הבאה אנסה לענות על מספר שאלות מסקרנות הנוגעות לתוכנה. מכיוון שמדובר עדין בגרסת ביטא ומכיוון שהחברה מבטיחה הכנסת יכולות חדשות ממש בקרוב, אני עדין לא מוצא לנכון להשוות אותה לתוכנות אחרות מבחינת יכולות.  

למה  Onshape כל כך מעניינת?
שתי סיבות עיקריות.
א. מזמן לא ראינו תוכנת תיב"ם חדשה לגמרי, בפעם האחרונה שיצאה תוכנה סוליד פרמטרית חדשה עם עריכת היסטוריה קראו לה Autodesk Inventor !
ב. הצוות שעומד מאחורי OnShape אחראי להצלחה של SolidWorks ושל כמה פרויקטים נוספים. ג'ון הרשטיק, המייסד והמנכ"ל הראשון של SolidWorks וג'ון מקאלני שהחליף אותו בתפקיד הכמנכ"ל נמצאים שם. יחד עם עוד שמות רבים המוכרים לכל מי שעקב אחרי ההצלחה המדהימה של SolidWorks.

מה היא OnShape ?
בקצרה - שילוב בין SolidWorks בענן לגוגל Docs.
ובכמה משפטים :
תוכנה הנדסית תלת ממדית לתכנון חלקים והרכבות בשיטה של בנית מודל סוליד המורכב מסקיצות ופיצרים (מבוסס היסטוריה) ועם יכולות של עריכה ישירה.
התוכנה רצה על שרתי ענן ללא כל התקנה מקומית על מחשב המשתמש והמפעיל עובד מדפדפן האינטרנט ללא שימוש בקבצים. היא יכולה לעבוד באותה הצורה על מחשב PC, אנדרואיד ואפל או על טלפון חכם.
ל OnShape מערכת ניהול פרויקט מובנת בסגנון Github וכל העבודה מתבצעת בענן ללא שמירה מקומית של קבצים. התוכנה יכולה לפתוח ולשמור את רוב קבצי ה CAD הנפוצים כולל קבצי מקור (ללא ההיסטוריה)
ב OnShape  יכולים לעבוד בו זמנים מספר אנשים על אותו הפרויקט או החלק במקומות שונים Online  ! והשינויים מתעדכנים בו זמנים בכל המחשבים !

למי היא מתאימה ?
לכל מי שזקוק לכלי תכנון הנדסי בתלת ממד לתכנון, שיתוף או בחינה של תכנון הנדסי, למי שרוצה ללמוד להשתמש בתוכנת סוליד ולמי שהתוכנות הקיימות היום מחוץ להישג ידו מבחינת הזמן שהוא יכול להשקיעה בלימוד או מבחינת ההשקעה הכספית הראשונית ברכישה.
מי שמכיר את תוכנות SolidWorks , Inventor, Solid Edge, Creo ודומותיהן יכול לעבוד בתוכנה מיד וללא כל קושי. הממשק פשוט וברור ושיטת העבודה מזכירה שילוב בין INVENTOR לSolidWorks . למשל, בחלון פקודת משיכה של סקיצה (Extrude ) ניתן לבחור בין להוספת חומר להחסרה בפקודה אחת כמקובל באינוונטור.  כמו ב SolidWorks, התוכנה מבוססת על הקרנל של Parasolid ומנהל האילוצים של D-cubed  שניהם מבית סימנס.
כל מי שאיננו מנוסה עם תוכנת סוליד ימצא את Onshape  כדרך נהדרת להתחיל ללמוד. התוכנה איננה דורשת מחשב חזק ויקר, אין התקנה והפקודות פשוטות, ברורות וכרגע, גם מועטות. יש גם מדריכים וסרטוני הדרכה מפורטים ותמיד יהיה עובד חברה שישמח לעזור לכם בכל שאלה.  
Onshape היו רוצים להשתלב אצל הלקוחות גם ליד מערכות תיב"ם קיימות ולא בהכרח להחליף אותן. למשל לקוח Onshape  בארגון המשתמש ב SolidWorks יכול לפתוח קבצי  Catia, לבצע בהם שינויים ולשמור אותם ל SolidWorks להמשך שימוש . ניתן גם לשתף בקלות פרויקט עם לקוח שאין לו כל מערכת תיב"ם ושאיננו מתכוון לרכוש אחת בקרוב.  התוכנה יכולה לתת פתרון למחלקות התיעוד או למחלקות ייצור כתחליף חכם ל eDrawings.

כמה היא עולה ?
המודל הוא העסקי של Onshape  פשוט מאוד. המסלול הבסיסי הוא חינם ומוגבל רק באחסון. במסלול הבסיסי ניתן לשמור 5 פרויקטים פרטים בנפח של עד 5GB .
תשלום חודשי של 100$ יסיר את מגבלות האחסון.

האם היא תצליח לשחזר את ההצלחה של SolidWorks ?
כן, כי ...
-       קיים צורך בתוכנת תיב"ם בענן. אוטודסק לא עושים את זה נכון, ה Fusion 360 יותר מידי שונה בשביל להוות תחליף לתוכנות הסוליד הקיימות .
-       יש להם טכנולוגיה ייחודית.  SolidWroksמנסה כבר 7 שנים לצאת עם פתרון ענן אבל לא מצליחה לשחרר תוכנה שתיתן ביצועים סבירים. המוצר של Onshape   עובד טוב כבר מגרסת הביטא והביצועים מתקבלים על הדעת.
-       יש דרישה גדולה לתוכנה עבור משתמשי תיב"ם אקראיים שאינם רוצים או יכולים להוציא אלפי דולרים על רכישת תוכנה.
-       יש צורך בתוכנה לשיתוף מידע תיב"ם לעריכה ושינויים בזמן אמת
-       הצוות מאחורי התוכנה מיומן ומוכשר וכבר עשה זאת פעם אחת לפחות

לא, כי ...
-       100 דולר לחודש זה לא זול לתוכנה ללא שרטוט, כלי סימולציה, Render, פריסת פח, פתרונות משלימים או כלים בסיסים דוגמת LOFT . לקוחות INVENTOR ושתי ה SOLID משלמים סכומים דומים כל חודש ומקבלים הרבה יותר יכולות מוכחות שפותחו במשך יותר מ 15 שנים.
-       לא כולם יכולים או מוכנים להפקיד את קבצי התיב"ם היקרים שלהם על שרת ענן של חברה זרה.
-       לא לכולם יש אינטרנט מהיר זמין תמיד
-       כשSolidWorks  יצאה לשוק, המייסדים היו בראשית שנות השלושים שלהם, צעירים רעבים, מלאי מוטיבציה ורצון לבעוט בתעשייה השמרנית. הם פתחו תוכנה מעודכנת המתאימה לבני דורם שלא יכלו להרשות לעצמם לרכוש Pro/e. אחרי 20 שנים אותו הצוות קרוב יותר לפנסיה, מסודר כלכלית ומוכר כחלק מתעשיית התיב"ם. SolidWorks הראשונה מלפני 20 שנים הייתה משב רוח מרענן וחצוף. הרשטיק והצוות שלו בעטו במוסכמות והוציאו תוכנת תיב"ם מקצועית שנראתה, התנהגה ושוווקה אחרת. כשכולם עבדו על רקע שחור, SolidWorks הגיעה רק עם לבן כמו ב Word . הסמן ליד העכבר היה חץ קטן שמשתנה לפי הפקודה ולא צלב דק כמקובל. התוכנה נמכרה במחיר נמוך יותר מאשר אוטוקאד דו ממדי בחבילה אחת ללא מודולים עם חיוב נוסף וכל שישה חודשים, יצאה גרסה חדשה. בOnshape  חסרה לי ההעזה וחוצפה של SolidWorks בראשית הדרך.  התוכנה צפויה ורצינית ללא החספוס של חברת .StartUp ב-   SolidWorks  מודל 95 רצו מאוד "לבעוט בתחת" של חברות התיב"ם מהדור הישן וסיפרו זאת לכל מי שהיה מוכן לשמוע. מ- Onshape   2015 לא שומעים קולות כאלה.
-       אין להם את ויק לוונטל ! ויק, מצויד בכמות אדירה של קסם אישי, הגיע לSolidWorks בראשית הדרך ממפיץ גדול של אוטודסק ובנה עבורה את רשת ההפצה הטובה ביותר בעולם התיב"ם ! SolidWorks חייבת את הצלחתה למפיצים שלה ברחבי העולם. Onshape נולדה למציאות אחרת. זה כמעט בלתי אפשרי לבנות היום ערוץ מפיצים חדש נוסף בתחום ה CAD ולכן, הם מוותרים על התיווך ומוכרים ישירות ללקוח דרך האינטרנט.  אבל, עם מחיר מעל ל 1,000$  לשנה ופתרון לא בשל, הלקוח יהסס לפני הרכישה. נציג המכירות המיומן של המתחרים ידע לנצל את ההזדמנות ולבצע מכירה טוב יותר מאשר אתר אינטרנט פסיבי.

אבל, העתיד שייך לתוכנות CAD בענן. Onshape היא לא הראשונה אבל, היא הראשונה שמנסה לעשות את זה נכון. האם היא תכבוש את השוק או אולי תפסיד לחבורת צעירים מוכשרת שבונה ממש עכשיו תוכנה חדשנית ומתקדמת ואולי, הבשורה תגיע מוותיקי התיב"ם,  דאסו, אוטודסק או PTC שימציאו את עצמן מחדש ?
בינתיים, אם קראתם עד לכאן אתם חייבים לעצמכם להיכנס לאתר ולנסות את התוכנה. זה בחינם, זה כיף וזה העתיד.

גל רז

בכל שבוע אני מפרסם ניוזלטר עם תקציר של 10 הידיעות המעניינות ביותר בתחום ההדפסה התלת ממדית. הניוזלטר עוזר לכם להשאר מעודכנים וחוסך את הצורך לעבור על מאות ידיעות חדשות כל שבוע (אני עושה זאת בשבילכם) להרשמה, כנסו ללניק הבא: 10X3D printing newsletter
במידה ותגלו שהמייל השבועי לא תורם, מפריע, מרעיש או מיותר, אל דאגה. לכל מייל מצורף כפתור הסרה.אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה