נושא הבלוג

קצת קשה לדחוס יותר מ- 20 שנות נסיון עם תיב"ם מכני תלת ממדי יחד עם עוד כמה שנות נסיון בהדפסה תלת ממדית לתוך בלוג אחד. אבל, זה כייף לנסות.
הבלוג מיועד למקצוענים ולחובבים ב 3D CAD וב 3D Printing למי שרוצה ללמוד ולהבין יותר על הטכנולוגיה ועל החידושים בתחום. אשמח לתגובות ולשיתוף.

יום רביעי, 16 במרץ 2011

מלחמות בדו מימד ותוכנה חינם

אם אתם מחפשים דומיננטיות מוחצנת בעולם התיב"ם אתם יכולים למצוא אותה בתחום ההנדסה האזרחית. תוכנת AutoCad של אוטודסק היא השליטה המוחלטת ב  AEC (ארכיטקטורה, הנדסה וקונסטרוקציה) כבר שנים רבות. אוטוקאד על שלל גרסותיה כל כך נפוצה, שיתכן שנכון יהיה לומר שיש יותר תוכנות אוטוקאד מאשר כל שאר תוכנות התיב"ם גם יחד. במשך השנים, עובדה זו לא נעלמה מכלל חברות התיב"ם אשר נחלקו לשניים, מצד אחד חברות קטנות, כגון  TurboCad , שקיוו לגנוב נתח מלקוחות האוטוקאד בעזרת  תוכנות דו מימדייות זולות יותר ומהצד שני, ענקי התיב"ם הגדולים כגון דאסו (סולידוורקס ) , PTC וסימנס המתוסכלים מכמות המזומנים הגדולה הזורמת לאוטודסק כל רבעון רק עבור שדרוגים ותמיכה שלא לדבר על רכישת רשיונות חדשים. התסכול הזה איננו חדש, הוא בן יותר מחמש עשרה שנים.
לפני יותר מעשור, השקיעו כל הגדולות בתחום מאמצים גדולים באימוץ טכנולוגיות תלת מימד מתקדמות ופיתוח תוכנות PLM יקרות ואילו אוטודסק, שבאותו הזמן הייתה בכלל עסוקה בלשכנע את לקוחותיה להגר מדוס לחלונות, המשיכה שנה אחרי שנה לצבור מזומנים משדרוגים של תוכנת האוטוקאד עד שהפכה לחברת ה CAD הגדולה בעולם.
תוכנה של Visio מ 98
כאילו אוטוקאד ב 500$ בלבד
במובן מסויים, אוטודסק דומה לגוגל.  ל- Google , ענקית התוכנה, יש המון יישומים ואפליקציות, תוכנות אופיס, שירותי אחסון וידאו ותמונה ועוד.. אבל, מזומנים היא עושה רק ממנוע החיפוש. גם אצל אוטודסק במשך שנים, הכסף זרם מהאוטוקאד והאוטוקאד דיאט , AutoCad LT - או Light. ה LT  היא גרסה מוגבלת וזולה יותר ושנמכרת כתוכנת מדף ולא רק דרך מפיצים. היא איננה ניתנת לשדרוג אבל מחירה הזול הפך אותה ללהיט .
גם לתוכנה יש חיקויים
במיתולגיה, ציפור ה - Phoenix היתה עולה בלהבות אחת ל 500 שנים וקמה לתחיה מחדש מתוך העפר. פוניקס היה שם הקוד שחברת SoftDesk נתנו לפרויקט שאמור היה להפיל את אוטודסק בלהבות.  סופטדסק, אז אחת מספקיות האפליקציה הגדולות לללקוחות אוטודסק החלה לפתח בשנת 1994 תוכנה מתחרה לאוטוקאד. במקום לפתח תוכנה טובה וקלה יותר לשימוש, הם פשוט העתיקו את האוטוקאד תוך שמירה על פורמט ה DWG . בשנת 1996 נמאס ל AutoDesk מהשטויות והיא הוציאה 90 מליון דולר על רכישת Softdesk . בהתערבות של הממונה על הגבלים עסקיים בארה"ב, ה IntelliCadd (שמו הרשמי של פרויקט הפוניקס ) חמק מאוטודסק ונחת לבסוף בחברה בשם Visio . ב 1998, הוציאה Visio לשוק לצד התוכנה המוכרת שלה לטבלאות זרימה גם את תוכנת ה IntelliCad 2008, חיקוי מושלם של אוטוקאד אבל בעשירית המחיר. אחרי שמכרה מ כ 30,000 רשיונות , טיפה בים בעולם של אוטוקאד, הבינה  Visio  ש CAD הוא עסק מסובך הרבה יותר מאשר יצירת תרשימים , פנתה לנתיב של קוד משותף (פחות או יותר) ותרמה את הקוד לקבוצה בשם ITC .  התורמת הנדיבה נבלעה מיד לאחר מכן בענק התוכנה  MicroSoft  ששילבה את ה Visio בחבילת ישומי האופיס פרו. תיב"ם, יש להניח, מענין את מיקרוסופט בערך כפי שייצור סקטבורד מענין את טויוטה וכך נעזבה ITC לנפשה כדי להמשיך להוציא גרסאות של ה IntelliCad ולעצבן את אוטודסק.
סולידוורקס והגרסה הראשונה שלה
לחיקוי אוטוקאד
התוכנה של ITC נפוצה היום בעולם בכמה עשרות גרסאות שונות ותחת שמות שונים. כ 50 חברות שותפות לפיתוח ועדיין, המוטו של כל גרסאות ה IntelliCad השונות הוא חיקוי אוטוקאד בזול או בחינם! למעשה, הדבר העקרי המשותף לתוכנות שמשתמשות בקוד הוא השמוש בפורמט ה DWG (שריד עוד מימי הדוס שמשמש כסיומת לקבצי אוטוקאד לדוגמא -  draft.dwg ) כפורמט הטבעי שלהן והיכולת  להריץ אפליקציות בשפת ה Lisp.  
ל ITC תפקיד חשוב נוסף. הפופולאריות העצומה של קבצי ה dwg  וה dxf (פורמט נוסף של אוטודסק לקבצי דו מימד) גרמה לכך שכל תוכנת תיב"ם על פני כדור הארץ חייבת לאפשר קריאה וכתיבה של קבצים בפורמט הנ"ל. אוטודסק מצידה, לא מיהרה מעולם לתת כלי פיתוח למתחרים כדי להקל עליהם לתמור בפורמט הנ"ל. נהפוך הוא, היא העדיפה להקשות , לנסות לרשום את ה dwg כסימן מסחרי , לנסות להצפין את הקבצים לפתיחה רק באוטוקאד מקורי וגם לצאת בקמפיינים שמציגים ייתרונות בלרכוש " dwg מהמקור" . ל ITC חברו בשיתוף פעולה נדיר, חברות תיב"ם מתחרות כדי לפתח ביחד כלי תוכנה  לתמיכה בקריאה וכתיבה של הקבצים הנ"ל.
SolidWorks  מצטרפת למשחק
בשנת 2004, החליטה SolidWorks גם היא להציע כאילו אוטוקאד בזול . סולידוורקס הבינה שרוב לקוחותיה עדין מחזיקים אוטוקאד כזה או אחר וממשיכים לשלם אחזקה לחברת אוטודסק. כל עוד אטודסק לא היתה במשחק עם תוכנת תיב"ם פרמטרית הגונה, זה לא הפריע. אבל, מרגע שהאינוונטור הפך להיות יריב ראוי, חוקי המשחק השתנו. "לקוח סולידוורקס, קח מאיתנו תוכנה חינם שתחליף לך את האוטוקאד ואפילו לא תרגיש בהבדל" זימרה סולידוורקס. בעצם, הם אמרו, ניתן לך שלוש תוכנות חינם על כל רשיון סולידוורקס ולתוכנה נקרא Dwg Editor כדי שיהיה לך קל יותר להבין מה היא עושה וגם, כדי שחס וחלילה לא תרצה שאולי נתמוך בה כי "היי מר לקוח,  זה רק  Editor , מה לא הבנת ?"
ואוטודסק? חוץ מלריב עם SolidWorks על השם DWG  ממשיכה באותם השנים לגדול ולצמוח כרגיל.
DraftSight on Ubuntu Linux
 
  DraftSight נכנס לתמונה
חברת Dassault היא יצרן מוכר של תוכנות על לתיב"ם. הידועות שבהן הן Catia ואבקוס לתכנון ואנליזה לתעשיית הרכב והתעופה. דאסו היא גם הבעלים של חברת  SolidWorks . לפני מספר שנים, בארוחת צהריים בבוסטון עם מנהלים מחברת דאסו שאלתי אותם מי מדיר שינה מעיניהם. להפתעתי התשובה לא הייתה PTC או UGS . אוטודסק הם ענו לי פה אחד.  ולכן אולי זה לא מפליא שדאסו בחרו השנה להכנס לתחום חדש - תוכנות בחינם לדו מימד,  ואם נדייק -  תוכנה דו ממדית, שהיא חיקוי לאוטוקאד ושרצה בסביבת חלונות , MAC ולאחרונה גם לינוקס. (בנושא לינוקס, ראו רשומה מלפני כשנה בבלוג הזה  ) .  תוכנת ה DraftSight  הגיעה לדאסו מחברת  Graebert ,  המפתחת חיקוי לאוטוקאד הנקרא ares  . גריברט פיתחה את התוכנה לשלל פלטפורמות והודיעה השנה גם על פתיחת Apps Store ליישום הנ"ל . DraftSight מחליפה את ה dwgEditor הכושלת בסולידוורקס ועושה רושם כתוכנה בשלה יותר לשמש ככלי לתכנון ועריכת קבצי dwg/dxf . דאסו מנסה לבנות קהילת משתמשים לשיתוף ותמיכה סביבה. אבל,  הכוונה המקורית היא עדין לנסות "לדפוק" את אוטודסק .
 Discover DraftSight: Free CAD Software.


גל רז

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה