נושא הבלוג

קצת קשה לדחוס יותר מ- 20 שנות נסיון עם תיב"ם מכני תלת ממדי יחד עם עוד כמה שנות נסיון בהדפסה תלת ממדית לתוך בלוג אחד. אבל, זה כייף לנסות.
הבלוג מיועד למקצוענים ולחובבים ב 3D CAD וב 3D Printing למי שרוצה ללמוד ולהבין יותר על הטכנולוגיה ועל החידושים בתחום. אשמח לתגובות ולשיתוף.

יום ראשון, 13 במרץ 2011

"When you have to shoot...Shoot! Don't talk" .

נהוג לומר שבלתי אפשרי להוביל מהפכות טכנולוגיות מתוך חברה קיימת ומבוססת. חברות קיימות עסוקות עד מעל הראש בדאגה ללקוחות קיימים, שיפור המוצרים וטיפול בבאגים יחד עם תוספת לא הכרחית של פוליטיקה פנימית שמונעת מרעיונות " צעירים" ומהפכנים מלעבור בדלת . כל זה נכון כמובן בתנאי שלחברה לא קוראים Apple . היכולת האגדית של אפל לקחת רעיונות ותחומים שאחרים מפחדים לגעת בהם ולהפוך אותם להצלחה היסטרית היא שם דבר. החידושים של אפל הובילו את השוק למהפכה בתחום המחשוב האישי. בשנים האחרונות, אנו עדים לשינוי בהרגלי שימוש ויישום של היכולות שבעבר הלא רחוק נשמרו תחת ההגדרה של "מחשב אישי". מחשבי הנטבוק, הטלפונים החכמים ולאחרונה, מחשבי הלוח , משמשים היום לחלק ניכר מהמשימות שיועדו למחשב השולחני. האפליקציות של גוגל,  הפייסבוק וטוויטר הפכו לחלק בלתי נפרד מצרכי התקשורת של רוב האוכלוסיה ובלי שנשים לב, אנחנו יותר ויותר משתמשים ביכולות שמוגדרות תחת "מחשוב ענן". מסכי מגע מסוגים שונים הפכו לנפוצים בטלפונים חכמים ומחשבי לוח  ובעולם המשחקים אנחנו מוצאים יכולות גרפיות מדהימות וחומרה מתקדמת ומתוחכמות ומה קורה בתחום התיב"ם ?  תחום שתמיד נחשב לחדשני וטכנולוגי  עם יכולות סקסיות שהשאירו אנשים מהשורה פעורי פה נראה כדורך במקום בשנים האחרונות.

eDrawing 99
חדשנות נהדרת מהעבר שחסרה בשנים האחרונות
ב 96 ',  כשיצאו תוכנות הסוליד פרמטריות הראשונות ל PC האפקט היה מדהים. אין אחד שלא ראה הדגמה כיצד SolidWorks מסובבת מודלים תלת מימדים מורכבים על מחשב ביתי פשוט שלא נשאר פעור פה. עד אז, תיב"ם על PC בסביבת חלונות היה שמור לתוכנות דו מימד פשוטות כגון אוטוקאד. נכון שתוכנת  CAD מ 1996 לא יכולה להתחרות בעושר של התוכנות השונות ב 2011 אבל, זו היא התפתחות טבעית, לא מהפכה או קפיצת מדרגה.  SolidWorks ומיד אחריה Solid Edge  עשו מהפכה באופן שבו הם הביאו את הטכנולוגיה הפרמטרית והתלת מימדית לעולם של חלונות ו PC יחד עם קלות שימוש מדהימה לאותה התקופה. בהמשך הצטרפה גם אוטודסק עם האינוונטור, PTC היגרה לחלונות עם ה Pro/E כמו גם Catia עם ה V5 . לצערי, לא היו הרבה הפתעות טכנולוגיות מאז.
בשנת 99 הפתיעה SolidWorks  עם פלטפורמת ה eDrawings שמאפשרת העברת מידע תלת מימדי דרך המייל בקלות. התוכנה הציגה מספר חידושים מעניינים וניתנה בחינם . ה eDrawings היה בהחלט קפיצה טכנולוגית. יכולת חדשה שלא הכרנו או ציפינו לה ועדין שימושית להפליא. התוכנה עדין איתנו אבל חוץ מגרסה למחשבי אפל, לא הציגה חתקדמות מעניינת בעשור האחרון. הלו SolidWorks , מה עם גרסה ל iOS ולאנדרואיד? לפחות תתנו לנו להריץ eDrawings על Tablet !
את תוכנת SpaceClaim ראיתי בפעם הראשונה בהדגמה פרטית מוקדמת לפני יציאתה לשוק , כמוצר משלים לעריכת מידע תלת מימדי, התוכנה מאוד הרשימה בגישה הרעננה שהיא הביאה. SpaceClaim הייתה יישום יפה של רעיונות ישנים שהיו קיימים כבר בעבר. IronCad וקאד קיי היו בין התוכנות שהציעו פתרונות דומים אבל באריזה לא מלוטשת. ב SpaceClaim בנית ועריכת המודל  נעשיית ללא שיוך להסטורית הבניה כאשר עיקר העבודה לצורך שינוי ועידכון הוא על ידי מניפולציה של הגאומטריה התלת מימדית על המסך.  הגישה של SpaceClaim הועתקה במהירות ע"י סימנס , קיבלה שם יפה - סינקרונוס ומתקפה שיווקית שלא זכורה מאז המצאת הגלגל.  לי, קשה לראות את גישת התכנון הפרמטרית "ללא היסטוריה" מחליפה את גישת התכנון הסוליד פרמטרית הקלאסית שמשקפת טוב יותר את כוונת המתכנן ומאפשרת לתכנן מודל "חכם" יותר. אבל, בשוק שהפך לחסר רעיונות מקוריים,  כולם מהר קופצו על העגלה עם הבטחה לכאורה של מערכת תכנון חדשנית שכמותה עדין לא נראתה. כמה חבל ש" הדור הבא" זה בעצם שחזור של טכנולוגיה מפעם ולא שום דבר חדש.
PTC Creo
יהיה בשוק רק באמצע 2011,  הוכרז .. כבר מזמן.
הכרזות בומבסטיות והתקפלויות איטית לא חסרות. לאוטודסק היה ענין לפני שנים עם גישת התכנון ה"אדפטיבי". זוכרים? כנראה שלא, ולמזלנו גם אוטודסק כבר שכחו מהרעיון הנ"ל. פעם הם עוד טענו שזה מה שאמור היה להפוך את ה inventor למערכת היחידה בשוק ש"עובדת כפי שאתה חושב" . לפחות היום הם מאחסנים את הרעיונות המיוחדים באתר המעבדה, להורדה ונסיון מוקדמים .  SolidWorks הכריזו והדגימו לפני יותר משנה על היציאה הקרובה של תוכנת הדור הבא - SolidWorks 2 או - SolidWorks v6 , תוכנת תיב"ם חדשנית למחשוב ענן שרצה על כל פלטפורמה. בינואר השנה, המנכ"ל החדש, דאג לצנן את ההתלהבות ולהחזיר את הפוקוס לתוכנה הקימת ונמכרת היום. הדור הבא ? מתי שהוא בעתיד...
אצל PTC , יצרן ה Pro/e , פעם מזמן לפני עידן ה gmail, התוכנה הפרמטרית השלטת בעולם, מנסים להחזיר עטרה ליושנה ודואגים להשאיר אותנו במתח לקראת , לא תאמינו, היציאה הקרובה של תוכנת התיב"ם היחידה והמוחלטת ש "תשחרר את הפוטנציאל שנעול אצלכם בארגון" (מילים שלהם, בתרגום חופשי)  משחררת הפוטנציאלים קיבלה שם חדש  - Creo ,  ועל זה נאמר "When you have to shoot...Shoot! Don't talk"  .

גל רז

תגובה 1: