נושא הבלוג

קצת קשה לדחוס יותר מ- 20 שנות נסיון עם תיב"ם מכני תלת ממדי יחד עם עוד כמה שנות נסיון בהדפסה תלת ממדית לתוך בלוג אחד. אבל, זה כייף לנסות.
הבלוג מיועד למקצוענים ולחובבים ב 3D CAD וב 3D Printing למי שרוצה ללמוד ולהבין יותר על הטכנולוגיה ועל החידושים בתחום. אשמח לתגובות ולשיתוף.

יום שישי, 6 במאי 2011

כלואים ברשת ה"חברתית"

מדוע מחבבות חברות התיב"ם את רעיון ה"רשת החברתית" והאם יש למשתמשים סיבה לדאגה? 
רבות מדובר היום על רשתות חברתיות. המרחיקים לכת, רואים ברשתות החברתיות כדוגמת פייסבוק את קץ עידן הדואר האלקטרוני. כבר היום, הם טוענים, משתמשים צעירים מעדיפים להתכתב ברשת חברתית על פני ה email. 
ויקיפידיה מגדירה רשת חברתית כ" קבוצה של אנשים שמתקיים ביניהם קשר" . אם נשנה את ההגדרה טיפה ל "קבוצה של אנשים וקבצים שיש בינהם קשר" נוכל להבין את העניין ההולך וגובר בנושא הנ"ל שמגלות יצרניות התיב"ם וה PLM . תיב"ם, הן אומרות לנו, הוא כבר מזמן לא הבעיה בארגון, התיב"ם הוא רק יצרן הצרות הגדול ביותר בארגון והבעיה היא כיצד לעבוד בשיתוף, לנהל קבצים גרסאות ותהליכים, לחפש מידע ולטפל בקשרים.  שיתוף והעברת מידע הם הצדדים החזקים של רשתות חברתיות. מדוע לא לשלב בין השניים? 

באופן מפתיעה "הרשת החברתית" היתה תמיד הנשק החזק של יצרניות ה CAD מול המשתמשים. בשני העשורים האחרונים, בכניעה לפורמטים השונים של יצרני התיב"ם, כפו על עצמם מרצון המשתמשים  מגבלות "חברתיות"  ואזקו עצמם למספר מצומצם של תוכנות ויצרנים בצורה, שאני לא מכיר דומה לה בשום תחום אחר. 
לכל תוכנת תיב"ם ישנו פורמט של קבצים (יותר מאחד) הנבדלים זה מזה בסיומת הקובץ . לכל תוכנה ישנו פורמט "טבעי" וכלים שונים לתרגום קבצים של תוכנות אחרות. בדור הישן, לפני המעבר לטכנולוגיה פרמטרית ולתלת מימד, החיים היו יחסית פשוטים. קובץ אחד הכיל בתוכו את כל סוגי האינפורמציה ומשתמשים ש"נדדו" בין רשתות חברתיות - כלומר החליפו מידע עם משתמשים בתוכנות אחרות, היו צריכים לטפל במידע הכלול בקובץ אחד.  
אוטודסק הייתה הראשונה להרוויח מהווצרות רשת משתמשים סביב תוכנת האוטוקאד. הפורמט של התוכנה, קבצי ה DWG , הפכו להיות שם נרדף לתיב"ם דו מימדי. נניח שהאדריכל תכנן באוטוקאד , ברשת העסקית שלו הרבה בעלי מקצוע היו מחויבים לפורמט הנ"ל כדי לשתף פעולה וככה נוצרה הרשת החברתית - עסקית סביב האוטוקאד DWG . האדריכל שיתף קבצים עם מהנדס הבנין, המודד, הקונסטרוקטור, מהנדס מיזוג האוויר, מעצב הפנים , מתכנן הנוף ועוד. כל המשתמשים ברשת שיתפו פעולה ודרשו אחד מהשני רק קבצי DWG עם התאמות לגרסת האוטוקאד הרלוונטית. 
בתחום התיב"ם המכני הבעיה סבוכה יותר. תוכנות הסוליד פרמטריות המודרנית מייצרות מספר רב של סוגי קבצים היחודיים לכל אחת מהן. רק ל SolidWorks , עם ניקח אותה כדוגמא,  יש קבצים מסוגים שונים  לחלק, להרכבה, לשרטוט, לרכיבי ספריה ועוד, הקבצים בדרל כלל מקושרים בינהם ואין שום תוכנה בעולם שתוכל לפתוח אותם כהלכה חוץ מסולידוורקס, וגם זה רק בתנאי שמדובר ב SolidWorks  מגרסה מתאימה. כדי להקל על עצמם, משתמשי סולידוורקס החלו לדרוש מקבלני משנה להעביר להם מידע רק ב SolidWorks בגרסה 20XX ובהתאם, חיפשו יצרנים שעובדים ב SolidWorks כדי להעביר להם קבצים בקלות. במקום לחפש דרכים להקל על הבעיה, ראו רוב ספקי התיב"ם פוטנציאל גדול בסגירת הלקוחות סביב רשת של פורמט בלעדי והחלו להקשות על מעבר קבצים לתוכנות של ספקים אחרים. אוטודסק ו PTC למשל, עסקו תקופה מסויימת בנסיון להצפין את הקבצים כך שלא יפתחו על ידי תוכנות תרגום מצד שלישי ועוררו ויכוח האם מותר ליצרן לבנות מנגנון הצפנה לצרכיו הוא לתוך קובץ שהמשתמש יוצר. 
יוצא שכמעט בכל ארגון נבנתה רשת עסקית של ספקים ויצרנים שניתן להחליף איתם מידע על אותה פלטפורמה. ישנן חברות המשתמשות בתיב"ם, שכדי למשוך יותר לקוחות וספקים, מחזיקות מספר רב של תוכנות מתחרות שמאפשרות להם לדבר במספר "שפות" או להתחבר ליותר "רשתות חברתיות" כאשר כל רשת מוגדרת על פי סוג התוכנה שבה משתמשים כדי ליצור את המודל התלת מימדי.  המשתמשים מחויבים פעמים רבות לעבוד על תוכנה כל שהיא רק בזכות התאמתה ל"רשת" ולא בהכרח בגלל שהיא הכלי הטוב ביותר למשימה. 
בגלל שתוכנות תיב"ם תלת מימדיות מאחסנות בתוך הקבצים גם מידע שאיננו גאומטריה, כל הנסיונות לייצר פורמט משותף לצורך העברת מידע כשלו . קבצי IGES או STEP המשמשים כמקובלים לצורך העברת מידע בין תוכנות שונות, הם פיתרון דחוק שמעביר רק חלק מהמידע. באופן מפתיעה הבעיה חמורה עוד יותר בהעברת שרטוטים דו מימדיים שנוצרו ממודל תלת מימדי. הדרך היחידה להעביר היום קבצי דו מימד בין תוכנות סוליד שונות הוא בעזרת פורמט האוטוקאד הותיק ה- dwg (או אחיו המנווון ה dxf) . הסבת קובץ שרטוט לפורמט הנ"ל מעקרת אותו מכל הקשרים שהיו לו והופכת אותו לכמעט בילתי ניתן לשנוי או עדכון. 
אלה הם רק חלק מהקבצים שמשתמש
 סולידוורקס צריך להתמודד איתם.
מסומנים בצהוב, קבצי מקור של סולידוורקס.
לא בתמונה, קבצי eDrawings
חוסר הקומוניקציה בין תוכנות תיב"ם היא בעיה יקרה שעולה לתעשייה מליונים בכל שנה. הצורך לטפל בקבצים בפורמטים שונים הביא למצב שבכל שנה סך מערכות התיב"ם הנמכרות גדול מסך המשתמשים. כלומר, יש משתמשים שיש להם יותר ממערכת אחת (של יצרנים שונים) . החברות שמשתמשות בתיב"ם, מוציאות הרבה יותר מידי כסף כל שנה בגלל הכפילות הזו במערכות ובגלל הצורך להכשיר ולהדריך משתמשים ביותר ממערכת אחת , בזבוז הזמן והמשאבים בהעברת מידע בין תוכנות וקושי אמיתי בניהול המוצר. 
לכל הרשתות החברתיות כגון פייסבוק, יש חוק אחד משותף - להקשות על המשתמשים לשתף אינפורמציה בין הרשתות. הרשתות החברתיות מרוויחות כשהמשתמש נשאר כמה שיותר זמן בתוך הרשת. בזמן הזה הוא יכול לצפות בפרסומות או לבצע קניות ובכך להגדיל את רווחי הרשת. זו אחת הסיבות שפייסבוק שוקלת להוסיף דואר אלקטרוני בתוך היישום וגם, חוסמת את גוגל מלאפשר חיפוש באתר. פייסבוק רוצה אותך אצלה באתר כמה שיותר וכמה שפחות זמן באתרי גוגל.  מכאן שקשה לי להתלהב מהשילוב של PLM ורשתות חברתיות. ההיסטוריה מוכיחה שכאשר יש להם הזדמנות, יצרני התיב"ם וה PLM יעשו כל מה שהם יכולים על מנת לנעול את המשתמשים ברשת שלהם ולהקשות ככול הניתן על עבודה עם תוכנות של המתחרים. כבר היום מנסות חברות לאחוז את המקל בשתי קצוותיו. קחו לדוגמא את חברת סימנס (וזה נכון גם לדאסו, PTC וכו').  לסימנס ישנה מערכת PLM בשם TeamCenter ושתי תוכנות CAD פופולאריות . האחת Solid Edge והשניה יוניגרפיקס. מערכת הטימ-סנטר, מהיותה פתרון ארגוני אחראית לעיקר ההכנסות בקבוצת ה CAD . כאשר סימנס רוצה למכור TeamCenter ללקוח של PTC, היא תנסה לשכנע אותו שהפתרון שלה מתממשק לתוכנת ה Pro/e לא פחות טוב מאשר תוכנת ה Windchill מבית PTC.  את לקוחות יוניגרפיקס / סולידאדג' , תנסה סימנס לשכנע שאסור להם לקחת את הסיכון ולנסות לנהל את המידע הכי רגיש בארגון עם תוכנת צד שלישי כגון Windchill . בתורה, PTC תעלה טענות דומות ותפחיד את הלקוח. כאשר משתמש של TeamCenter יבדוק אפשרות לנדוד מיוניגרפיקס לפרו/אי, תעלה הזעקה מאנשי המכירות של סימנס   "ואיך תנהל את המידע ?"  והלקוח, על מי הוא צריך לסמוך אחרי שבמשך 20 השנים האחרונות מנסים לכפות עליו "רשת חברתית" דרך פורמט הקבצים, מצפינים ומשנים את הקבצים מדי פעם, מוסיפים סוגי קבצים שונים, משנים את הקוד לקוחים את המתחרים לבית משפט  והכל כדי להקשות על רשתות אחרות לעשות שימוש באותם הקבצים שלומר את האמת, הם בכלל רכושו וקנינו הרוחני של הלקוח! 
גל רז


* סוף סוף גוגל אישרו להוסיף פרסומות בבלוג הזה.  אנא הקליקו על הפרסומות וכך תתמכו בבלוג (ובבלוגר :-). תודה .

2 comments: