נושא הבלוג

קצת קשה לדחוס יותר מ- 20 שנות נסיון עם תיב"ם מכני תלת ממדי יחד עם עוד כמה שנות נסיון בהדפסה תלת ממדית לתוך בלוג אחד. אבל, זה כייף לנסות.
הבלוג מיועד למקצוענים ולחובבים ב 3D CAD וב 3D Printing למי שרוצה ללמוד ולהבין יותר על הטכנולוגיה ועל החידושים בתחום. אשמח לתגובות ולשיתוף.

יום שבת, 1 בדצמבר 2012

הקרב על הענן

Fusion360 1
Fusion 360 - תוכנת תיב"ם חדשה 
טעויות של חברות הענק הן לפעמים מעניינות. כמעט כל מי שעוקב אחר תחום התיב"ם ב 20 השנים האחרונות, יכול לספר לכם על הטעות הגדולה של חברת אוטודסק אשר, באמצע שנות התשעים, אפשרה לחברת סטארט אפ קטנה מאזור בוסטון להקדים אותה עם תוכנה חדשה שתגנוב לה מאוחר יותר חלק ממתככני המכונות. מי שמעורים בתעשייה, גם מכירים את הסיפור על איך ולמה אוטודסק פיספסה את הרכישה של  SolidWorks . בסיפור שאני שמעתי (מאחד ממייסדי סולידוורקס) שני הצדדים ישבו לסגור את הרכישה כאשר אחד ממנהלי אוטודסק אמר לאנשי סולידוורקס שהם יצטרכו לשנות את התכניות להשקת התוכנה החדשה עד לאחר שהיא תהייה מוסבת לפורמט ה DWG . אנשי סולידוורקס לא הסכימו לכך, פוצצו את הפגישה ויצאו לדרך עצמאית  (ונרכשו בהמשך על ידי דאסו סיסטמס).  אוטודסק הפסידה שנים יקרות  בהם היא פתחה בעצמה את האינוונטור, תוכנת הסוליד המתחרה לסביבת חלונות. 
מספר שנים מאוחר יותר, כאשר יצאה לשוק תוכנת Revit לאדריכלות והציעה תכנון אדריכלי תלת ממדי פרמטרי וחכם, מיהרה אוטודסק לרכוש את החברה ולהפוך את התוכנה למובילה בתחום ליד תוכנת האוטודקאד הנפוצה.
מאז, עושה רושם שאוטודסק פוקחת שתי עיניים על השוק ועל המתחרים כדי לא לפספס שום טרנד או התחלה חדשה. 

הסולידוורקס V6 בתמונה מלפני שנתיים    
מסתבר שההכרזה של סולידוורקס לפני כשנתיים על הפיתוח וההוצאה הקרובה של הדור הבא לתוכנת התיב"ם המצליחה SolidWorks לא השאירה את אוטודסק אדישה. על פי הפרסומים, SolidWorks V6 , שאמורה הייתה להחליף את תוכנת סולידוורקס הקיימת, עושה שימוש בטכנולוגית ענן , עריכה ישירה וגישת מידול חדשנית. בינתיים דחו סולידוורקס את ההשקה של המוצר החדש לשנת  2013 ושינו את ההגדרה והיעוד שלו  . אוטודסק, נחושה לא להישאר הפעם מאחור, שחררה השבוע את יריית הפתיחה במה שהולך להיות ה"קרב על הענן".  ה Autodesk  Fusion 360 היא תוכנת סוליד חדשה לגמרי. התוכנה עושה שימוש בטכנולוגית ענן כדי לבצע חלק מהמשימות. בדומה לתוכנת ה Fusion ואחותה ה 123D של אוטודסק , התוכנה מבצעת פעולות תכנון ושינוי ישירות על הטופולוגיה התלת ממדית ללא תלות בהיסטוריה של המודל . גישה זו מכונה "עריכה ישירה" . 
בקרוב תתחיל סולידוורקס לתת יותר פרטים על גרסת ה V6  המסתורית. התוכנה אמורה להחשף בכנס של חברת Solidworks בסוף ינואר . אוטודסק,  עדין לא שחררו את גרסת הבטא של התוכנה החדשה  Autodesk  Fusion 360 אבל פתחו את ההרשמה להורדת הבטא. שתי התוכנות החדשות יהיו זמינות ב 2013 ושתיהן יתפסו מקום ליד תוכנות הדגל של כל אחת מהחברות, ה- Inventor וסולידוורקס . על הניר, ה"ילד" החדש של אוטודסק מתחיל מנקודת פתיחה טובה יותר. אוטודסק צברה ניסיון מעשי רב בשנתיים האחרונות עם תוכנות לעריכה ישירה . האינווטור פיוז'ן זמין מזה זמן רב להורדה בחינם להתנסות ויותר ממיליון משתמשים ניצלו הזדמנות זאת. יתרון ל Fusion 360 נובע משימוש באותו מנוע גאומטרי של האינוונטור (וגם של האוטוקאד) ולכן יתאפשר מעבר חלק של קבצים ואפליקציות בין התוכנות.  SolidWorks מהצד השני, תשתמש בתוכנה החדשה בפעם הראשונה במנוע הגאומטרי (קרנל) של תוכנת Catia השייכת לדאסו סיסטמס. ההבדלים הגדולים  בין ה CGM של קטיה לבין הפארסוליד שעליו מבוססת סולידוורקס  היום,  צפויים ליצור בעיות מהותיות בשיתוף קבצים בין התוכנות .

אחרי  17 שנים של טכנולוגיה מתפתחת בתוכנות ה CAD.  שנת 2013 צפויה להציג דור חדש של תוכנות מודרניות.גל רז


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה