נושא הבלוג

קצת קשה לדחוס יותר מ- 20 שנות נסיון עם תיב"ם מכני תלת ממדי יחד עם עוד כמה שנות נסיון בהדפסה תלת ממדית לתוך בלוג אחד. אבל, זה כייף לנסות.
הבלוג מיועד למקצוענים ולחובבים ב 3D CAD וב 3D Printing למי שרוצה ללמוד ולהבין יותר על הטכנולוגיה ועל החידושים בתחום. אשמח לתגובות ולשיתוף.

יום ראשון, 23 בדצמבר 2012

מ V6 ל 360, סיכום השנה בתיב"םלשנת 2012 נכנסנו עם צפייה לראות סוף סוף את המחליף של סולידוורקס. חברת SolidWorks, שמשחקת "כן או לא" גרסת v6 כבר מספר שנים, דחתה את ההשקה ל 2013 והקטינה צפיות לגבי היכולות של היורש הצעיר לתוכנה המתיישנת . גרסת ה v6שמתוכנתת להחשף בכנס סולידוורקס בינואר הקרוב, מיועדת להיות תוכנת קונצפט. יש לכם מושג למה הכוונה? כי אם ה V6היא לקונצפט אז למה מיועדת הסולידוורקס הישנה ? 
3D Sync של סימנס  לשנת 2012 - ערכיה ישירה בפורמט מיושן
על פי חוק לא כתוב (שהרגע כתבתי אותו) החל משנת 2013, תוכנות לא יוכלו להחשב כ"חדשות" אם הן לא עונות על שני כללים. האחד שיהיו בטכנולוגית ענן והשני שיכללו יכולות עריכה ישירה. טכנולוגית ענן, יש להבין, איננה מחייבת שהתוכנה כולה "תשב" בענן כדוגמת Google Docs. טכנולוגית ענן מתיחסת לתוכנות היכולות להעביר חלק מכובד העיבוד ושמירת המסמכים לענן. בעולם של גוגל המקבילה לזה היא ה Google Earth.
עריכה ישירה היא היכולת לערוך קבצי סוליד תלת ממדים ללא תלות בהיסטוריה או בתוכנה שיצרה אותם.

סולידוורקס V6 אומנם מאחר בשנה אבל, על פי כל הסימנים הוא עונה על הדרישות מתוכנה חדשה. ה V6 אמור להביא לסולידוורקס סוף סוף תכונות של עריכה ישירה ולפחות על פי הפרסומים המקדימים, הוא נולד עם שורשים בענן. למי שתוהה על השם V6, התוכנה החדשה מבוססת על טכנולוגיה של חברת האם דאסו סיסטמס. תוכנת הדגל של דאסו היא Catia והיא נמצאת עכשיו בגרסה 6. כלומר V6

מחשוב ענן 
בעוד שסימנס ו PTC התעלמו לגמרי מהתחזיות שלי לשנת 2012, אוטודסק הוכיחה הקשבה למופת וכל תוכנה שלה שלא נקשרה מספיק חזק, טסה לענן.  ב 2012 שחררה אוטודסק תוכנת PLM חדשה שהיא כולה בענן . ה PLM 360 היא הראשונה בשורה של יישומים שמקבלים את התוספת 360  שמשמעותה אצל אוטודסק כרגע היא כמובן "עננים" . אם הם היו שואלים אותי, הייתי אומר שהיה עדיף כבר "שמונה שמיניות" . ב 2012 החלה אוטודסק להוסיף תוכנות ויכולות "ענן" לכל אחת מהתוכנות שהיא מוכרת.  לקוחות אוטוקאד או אינוונטור לדוגמא, מקבלים עם הרכישה של תוכנה חדשה שטח לאחסון ענק של 25 ג'יגה ביט בענן (שלום ל DropBox) וגם יחידות ענן (CU), מושג חדש המאפשר לרכוש שרותי עיבוד בענן כגון Render
מנמל תל אביב לאיפון שלכם
בשנה החולפת שחררה אוטודסק כמות מסחררת של יישומים וטכנולוגיות חדשות לענן ולמחשוב נייד מבוסס אנדרואיד ו iOS . מאזור הבילויים של נמל תל אביב, שם יושבת חברה ישראלית שנרכשה ע"י אוטודסק, הגיע כבר לפני כשנתיים תוכנת האוטוקאד WSשהיא גם ענן וגם מובייל ואפילו חינם. משפחת תוכנות ה 123Dשהיא ענן , מובייל/PC/Mac חינם ,לילדים   ובכלל די מגניבה קיבלה תנופה ב 2012 וגם, הוסיפה יכולות תיב"ם תלת ממד על ה Browser . כלומר, ניתן לתכנן בתלת ממד בתוכנת הגלישה. ולא רק לתכנן, לתוכנה נוספה גם אופציה מפתיעה של העברה ייצור , Camבשפה המקצועית. 
ועדין בענן, אוטודסק שחררו לראשונה תוכנת סימולציה באלמנטים סופיים בטכנולוגית ענן יחד עם מודל עסקי חדשני של "שלם לפי שימוש" וגם, תוכנת סריקה תלת ממדית למוביל שמשתמשת במצלמה ומבצעת את החישוב ובנית המשטחים בענן כמובן. 

מובייל
2012 הייתה גם שנת המובייל, השנה שבה המכשירים הניידים החכמים מתחילים לקבל תשומת לב. סולידוורקס שחררה השנה את תוכנת הצפייה הפופולארית ה- eDrawing  בגרסה למכשירי אפל בלבד וכמו PTC ותוכנת הצפייה ל Creo , הצליחה לעצבן לפחות חצי מהמשתמשים  שמשחקים באנדרואיד.  אפילו סוליד אדג' הנשכחת  קיבלה תוכנת צפייה למוביל בסביבת אנדרואיד ו iOS
אוטודסק, שממשיכה להוביל את תחום המוביל עם שלל תוכנות לציור ושרטוט , צפיה, תעוד וסימולציה (17 אפליקציות שונות נכון להיום !) הוסיפה השנה גם את ה FormIt , תוכנת מידול הדומה ל SketchUp הפופולארית אשר כרגע רצה רק על ה Ipad

פתרונות אנכיים

פתרונות תוכנה חכמים המתמקדים בתחומי תכנון ספציפיים כגון תבניות, קונסטרוקציה או קווי ייצור היו בעבר שמורים בעיקר לתוכנות ה high endהיקרות. ב 2012  מתחילים לראות התמקדות של יצרני התוכונות הפופולריות יותר בשווקים שונים. אוטודסק מרכזת את תחומי הפעילות השונים דרך מארזי תוכנות הנקראים Suitesומרכזים מספר יכולות בהתאמה למשימות תכנון שונות תוך שילוב הצע הכלים העשיר שיש לאוטודסק כגון האוטוקאד, האינוונטור וה Revitיחד עם פיתוחים חדשים כגון תוכנת האוטוקאד אלקטריקאל לתכנון חשמל ובקרה או תוכנת הפאקטרי לתכנון מפעלים, קוויי ייצור ומחסנים. 
גם SolidWorksנכנסו השנה לתחום הפתרונות המשלימים האנכיים עם הסולידוורקס אלקטריקאל והסולידוורקס פלסטיק , שמגיעים מאימוץ תוכנות של ספקי משנה. 

מחירי התוכנות
רק באמריקה - סולידוורקס פרמיום בחצי מחיר
מבחינת הצרכנים, טכנולוגיות העריכה ישירה והענן, אמורים לפתוח פתח וגישה ליותר טכנולוגיה בפחות עלויות רכישה ואחזקה  .  ב 2012 אנחנו רואים לראשונה ב 15 השנים האחרונות ירידה בעלויות הרכישה של מערכות התיב"ם. סולידוורקס העולמית יצאה השנה לראשונה במספר מבצעים חסרי תקדים של הוזלות של אלפי דולרים . מבצעים אלו אומנם נמנעו מהצרכן המקומי אבל המשתמשים מספרים שעם לחץ מתאים, גם המחיר הישראלי ירד וזה בנוסף למבצעי סוף השנה האגרסיבים מתמיד.   אוטודסק ותוכנית מארזי ה Suite שלה, הציעה השנה גם היא למשתמש הישראלי אפשרות רכישה של תיב"ם מתקדם בתנאים טובים יותר מאי פעם ורבים ניצלו זאת  כדי להוסיף ולשדרג יכולות תיב"ם כגון סימולציה מתקדמת לסביבת התכנון הקיימת. 

ארבעת המגמות שסקרתי כאן ימשיכו להוביל את עולם התיב"ם גם ב 2013.
לפחות שתי תוכנות תיב"ם חדשות לגמרי יוכרזו ב 2013. האחת של סולידוורקס והשניה של אוטודסק. מסקרן יהיה לראות מה תביא כל אחת מהן לטובת המשתמשים.
ראו גם פוסט קודם בנושא "הקרב על הענן"

לסיום, תודה לכל אלפי הקוראים שטרחו לקרוא את הגיגי השנה. תודה לעשרות המגיבים כאן , בלינקדאין וישירות אלי. אני תמיד שמח לתגובות ושאלות. תודה מיוחדת מאוד לחמישה שטרחו ללחוץ על הפרסומות בעמוד.    כן ירבו ! 

שנה מוצלחת !

גל רז 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה