נושא הבלוג

קצת קשה לדחוס יותר מ- 20 שנות נסיון עם תיב"ם מכני תלת ממדי יחד עם עוד כמה שנות נסיון בהדפסה תלת ממדית לתוך בלוג אחד. אבל, זה כייף לנסות.
הבלוג מיועד למקצוענים ולחובבים ב 3D CAD וב 3D Printing למי שרוצה ללמוד ולהבין יותר על הטכנולוגיה ועל החידושים בתחום. אשמח לתגובות ולשיתוף.

יום שישי, 10 בינואר 2014

להדפיס בצבע לא רק ב Z

יש טכנולוגיות שאני מתגעגע אליהן. מכוניות עם גיר ידני למשל או אופנועים עם קרבורטור ורגלית קיקסטרטר. אבל, למכשירי פקסימיליה וקלטות הווידאו אין לי שום געגועים ועל מדפסות הצבע (דו ממד) בהזרקת דיו, עם האדום שנעלם והכחול שמתיבש. הניירות שנתפסים ומחירי הדיו, ויתרתי מזמן. רק תנו לי צבע בתלת ממד.
בעולם ההדפסה ב 3D אין עדיין הרבה אפשרויות לצבעים. המודלים מגיעים בדרך כלל בצבע אחיד או בשילוב צבעים מוגבל. בטכנולוגית ההדפסה בחוט, FDM , יש אומנם מבחר צבעים גדול אבל, כל מודל מתקבל בגוון אחיד או בצביעה המשתנה רק לאורך ציר הגובה (Z)
שני צבעים המשתנים לאורך ציר הגובה
ללקוחות המדפיסים מוצר סופי ב Rapid Manufacturing, במכונות SLS או SLM אין חשיבות גדולה לנושא הצבע. מוצרים מפוליאמיד מגיעים בדרך כלל בלבן וכאשר נדרש צבע הם נצבעים בהתאם. דגמי המתכת מתקבלים כמובן בצבע המתכת.
פוליאמיד צבוע בהתזה
בהדפסת מודלים לצורכי בחינה או תצוגה יש כמובן משמעות רבה יותר לנושא הצבע. 
נכון להיום היצע המדפסות וסוגי החומרים שניתן לקבל  בהדפסת מודל צבעוני הא מוגבל לשלושה סוגים שונים של מדפסות.
הטכנולוגיה הוותיקה מכולם שייכת למדפסות ה ZPrinter של  Z-corp שנרכשה לפני שנתיים על ידי 3DS . מדפסות ה Z מדפיסות משכבות של גבס ואפוקסי. למדפסת ראש הזרקת דיו המוסיף צבע לכל שיכבה. המודלים יוצאים מהמכונה בצבעים מלאים בגוון הדומה לחול צבעוני,  וציפוי של לק מבריק מעשיר את הצבעים ונותן להם מראה מציאותי יותר. 
מודל גבס מודפס עם צבע
גם הטכנולוגיה של Mcore כבר די ותיקה. חבילת דפי A4 הם חומר הגלם הנכנס למדפסת. ע"י חיתוך כל דף והדבקה שלו לדף שמתחת מתקבלים מודלים עשויים נייר דחוס ובעלי חוזק הדומה לעץ. גם כאן, על כל שכבה ניתן להדפיס באמצעות ראש של מדפסת הזרקת דיו והתוצאה היא מודל בצבעים מלאים. 
צבעים מלאים ותכונות של עץ
בחודשיים האחרונים הציגה 3D Systems שתי מדפסות צבעוניות נוספות. הפרוג'ט 4500 הוצגה בדצמבר בתערוכת Euromold  והיא הראשונה שמדפיסה חלקי פלסטיק בצבעים מלאים. המדפסת עושה שימוש בטכנולוגיה דומה למדפסות ה Z ומדפיסה מחומר גלם פלסטי הייחודי לחברה.

מודל פלסטי בצבעים מלאים
השבוע הכריזה החברה על מדפסת צבע נוספת ה CubeJet  במחיר של 5,000 $ !  סדרת ה CUBE מכוונת למשתמש הביתי/ חובב ועד עכשיו הציעה רק מדפסות בטכנולוגית התכת חוט (FDM) . ה CubeJet  תשתמש בטכנולוגיה שונה הדומה למדפסות הגבס היקרות פי כמה. פרטים מועטים שוחררו על המדפסת שמגיעה לשוק בהמשך השנה.

המדפסת הצבעונית הזולה מכולן ?

גל רז

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה