נושא הבלוג

קצת קשה לדחוס יותר מ- 20 שנות נסיון עם תיב"ם מכני תלת ממדי יחד עם עוד כמה שנות נסיון בהדפסה תלת ממדית לתוך בלוג אחד. אבל, זה כייף לנסות.
הבלוג מיועד למקצוענים ולחובבים ב 3D CAD וב 3D Printing למי שרוצה ללמוד ולהבין יותר על הטכנולוגיה ועל החידושים בתחום. אשמח לתגובות ולשיתוף.

יום שני, 12 במאי 2014

הדפסה בטוחה לל"ג בעומר


עונת המדורות הגיע וכמה שאנחנו אוהבים אש. על פי חוקי מרפי להדלקת המנגל, אין שום סיכוי להדליק אש עם גפרורים בלבד וללא תוספת של חומרים דליקים מאוד כגון נפט וכל מיני מאיצי בערה אחרים אבל, מחוץ למנגל, אש דינה לפרוץ ולהתפשט ללא כל אזהרה . באזורי בערה, כל אותם מוצרי פלסטיק שמבודדים חום היטב, נזכרים פתאום שמקורם בכלל בנפט ומוסיפים שמן למדורה. כדי לאפשר שימוש בפלסטיק גם באזורים המועדים לפורענות, פותחו תוספים שונים המקנים לחומר תכונות של כיבוי עצמי או עיקוב בערה (fire retardant).
ניילון 12 (פוליאמיד) הוא חומר הגלם הנפוץ ביותר לייצור בהדפסה תלת ממדית בשיטת SLS .  הוא בעל תכונות מכאניות נהדרות ועמידות טובה לכימיקלים. כעת, ניתן להשתמש גם בגרסה שלו הכוללת תוסף מעקב בערה (FR) ומאפשרת ייצור תלת ממדי של חלקים מורכבים על לפי התקנים המקובלים (JAR 25 / UL 94).

כאשר החלק המודפס נחשף לאש ומגיעה למצב בערה, פחמן דו חמצני משתחרר על פני השטח ומדכא את הלהבות. החומר שימושי מאוד ליישומים בהם יש חשש להתלקחות כגון ציוד אלקטרוני, קופסאות חשמל, ציוד המשלב לייזר וציוד תעופתי וכמובן לכל אותם יישומים המחייבים עמידה בתקני אש.
בשיטת ההדפסה SLS, כאשר חומר הגלם הוא ניילון 12, ניתן לעשות שימוש חוזר בחלק גדול מחומר הגלם  שנותר במצב אבקה לאחר סיום ההדפסה. עלות חומרי הגלם בתעשיית ההדפסה התלת ממדית היא גבוהה, שימוש חוזר בחלק מהחומר מאפשר להוריד את רמת המחיר ההדפסה. בחומר מעקב בערה, לא ניתן לבצע שימוש חוזר בחומר ה"תומך" וכל החומר בנפח תא המדפסת אבוד. מסיבה זו, עלות ההדפסה בחומר מעקב בערה היא גבוהה יותר.

גל רז

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה