נושא הבלוג

קצת קשה לדחוס יותר מ- 20 שנות נסיון עם תיב"ם מכני תלת ממדי יחד עם עוד כמה שנות נסיון בהדפסה תלת ממדית לתוך בלוג אחד. אבל, זה כייף לנסות.
הבלוג מיועד למקצוענים ולחובבים ב 3D CAD וב 3D Printing למי שרוצה ללמוד ולהבין יותר על הטכנולוגיה ועל החידושים בתחום. אשמח לתגובות ולשיתוף.

יום ראשון, 24 בינואר 2010


האם זה יהיה מחשב לוח הפעם?


אנחנו רק בינואר, השנה בקושי התחילה, אבל רבים מוכנים לנבא שהארוע הטכנולוגי המשמעותי של השנה הולך להיות ביום רביעי הקרוב בשעה 10 בבוקר בסן פרנסיסקו.  במידה והתאריך הנ"ל לא מצלצל להם מוכר, כנראה שאתם לא נמנים על עדת מעריצי התפוח.  חברת אפל, יצרן של חומרה מעוצבת, מערכות ההפעלה מבריקות ולא מעט טרנדים אופנתיים, יודעת איך ליצור ענין . "בוא לראות את היצירה האחרונה שלנו" כך נכתב בהזמנה לתקשורת. מה הולכים   Apple להכריז? המדיה הטכנולוגית עסוקה כבר זמן רב בניחושים והימורים, ואילו אפל מצדה, תורמת למהומה ברצון על ידי שחרור שמועות ורמזים. 


ההכרזות של Apple חשובות בגלל שיש לה את היכולת ליצור ולנבא כיוונים טכנולוגים עתידיים שמשפיעים על כולנו. הייתה זו אפל שהצליחה לשנות את הרגלי הצריכה של מוזיקה פופולרית עם הופעת ה Ipod וחנות המוזיקה המקוונת - Itunes .  השפעתה של Apple על עולם הסלולר היא כל כך גדולה, עד שקשה להאמין שהיא בסך הכל שחקן חדש בשוק הזה שמכר עד היום מספר טלפונים שולי ביחס לנוקיה או סוני. ה Iphone וחנות האפליקציות שלו, ה-App Store הפכו למובילי הדרך בתחום.  ואצל  Apple , מעבר לעיצוב המדליק, תמיד יש עוד משהוא "קטן" שלא תמיד מבחינים בו במבט ראשון אבל, הדבר ה"קטן" הזה הוא העיקר שהופך את המוצרים לרלוונטים גם אחרי שה"טרנדיות" נגמרת. בתחום המוזיקה לדוגמא (לצערינו עדין לא בישראל) , Apple הייתה הראשונה שהבינה איך להרויח כסף, הרבה מאוד כסף, ממכירת שירים באינטרנט והפכה לגורם המוביל בתחום. החברה מוכרת קרוב ל 100 מליון שירים בחודש שאחראים ל 38% מהרווחים שלה.


השאלה הגדולה היא מה יכריזו אפל ביום רביעי ואיך זה קשור לעולם שלנו, עולם התיב"ם.

ישנם סימנים שאפל כנראה תכריז על מחשב Tablet חדש או על מסך מגע 24" ואולי על שניהם. בשני המקרים, מדובר במוצרים שדוחקים את העכבר של המחשב לכיוון של החתול. כלומר, מבשרים על קיצו. 

כל פתרון שמתקדם לכיוון של אינטרקציה נוחה עם המחשב וללא עכבר, הוא מבורך בעיני. בשנת 1970 קיבל "דאגלס אנגלברט" את הפטנט הראשון לעכבר או, בשמו המקורי "מצין מיקום X-Y למערכת תצוגה". התכנון הבסיסי לא השתנה מאז בהרבה.  עם השנים התווסף ציר נוסף – ציר Z  בעזרת סיבוב הגלגלת וזה הכל פחות או יותר.


כדי להבין עד כמה מוגבל העכבר, נסו לחתום את שמכם בעזרתו או לצייר סתם פרח פשוט. כל עוד הגאומטריה ישרה וכל מה שנדרש הוא דחיפה של העכבר או הזזה ימינה שמאלה  הביצוע הוא קל. אבל, כאשר נדרש שילוב של ציר X וציר Y , העכבר מגביל אותנו ביצירה מהירה ומדויקת של הגאומטריה. העכבר אחראי גם לבעיות ארגונומטריות קשות ולכאבים בשורש כף היד. עשרות עזרים שונים ועכברים מסוגים שונים פותחו כדי להקל על בעית העומס שיוצר העכבר.

מחשב  Tablet עם מסך מגע התומך בתכונת ה"רב מגע" כלומר, שילוב של יותר מאצבע אחת יחד עם זיהוי של תנועות שונות יכול להיות חלום למשתמשי תיב"ם.

די ברור שהתעשייה הולכת לכיוון הזה. אבל, הכרזה של Apple על מחשב עם מסך מגע, יכולה לתת דחיפה קדימה ולהאיץ את ההגעה של מוצרים מסוג זה גם לתחום התיב"ם.

ועד שזה יקרה, אני אמשיך לחלק את העומס בין הידיים על ידי שימוש בעכבר פעם ביד ימין ופעם בשמאל. נסו גם אתם, זה עובד.


גל

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה