נושא הבלוג

קצת קשה לדחוס יותר מ- 20 שנות נסיון עם תיב"ם מכני תלת ממדי יחד עם עוד כמה שנות נסיון בהדפסה תלת ממדית לתוך בלוג אחד. אבל, זה כייף לנסות.
הבלוג מיועד למקצוענים ולחובבים ב 3D CAD וב 3D Printing למי שרוצה ללמוד ולהבין יותר על הטכנולוגיה ועל החידושים בתחום. אשמח לתגובות ולשיתוף.

יום שבת, 16 בינואר 2010

סיכום עשור

שנות תיב"ם - עשור שנפתח בסערה ונסגר במריבה על שלוש אותיות
סיכום עשור של חילופי דורות בתחום התיב"ם המכני
10 שנים של טכנולוגיה. Ipod, זיכרון פלש ואפילו גוגל, שלושתם דבר שבשגרה היום ואת שלושתם לא הכרתם לפני 10 שנים כי הטכנולוגיה עדין לא הייתה זמינה. ועכשיו שימו לב לנתון הבא, כל תוכנות התיב"ם המכני בסקירה זו היו כאן גם לפני 10 שנים ומתוך כל החברות העיקריות שפעילות היום בתחום, רק אחת לא הייתה איתנו לפי 20 שנים! יוצאת הדופן היא, SolidWorks , חברה שהוקמה מכלום במוסך של אחד המייסדים, ג'ון הרשטיק בשנת 93. החברה הצעירה הבאה ברשימה קדמה לה ב 10 שנים והיא Parametric Technologies או בשמה הנוכחי – PTC שגם היא, כמו SolidWorks, התחילה מאפס והפכה לענק.
בשנות ה 90, המלך של התיב"ם המכני היה ללא ספק ה-Pro Engineer . התוכנה מבית Parametric Technologies הלכה וכבשה את העולם בשחצנות ובכישרון ונראה היה שאין מי שיעמוד מולה. לParametric ,שהמציאו את טכנולוגית הסוליד הפרמטרי, לא היו מתחרים אמיתיים מבחינת יכולות בין החברות הוותיקות בשוק תכנון תלת ממדי הסוליד פרמטרי. התוכנה החליפה במהירות טכנולוגיות ישנות ולא פרמטריות שהקשו על עדכונים ושינויים. אבל Parametric Technologies ביוהרה מוכרת, דבקו בתחנות עבודה יקרות שמריצות יוניקס ופספסו בגדול את השינוי הטכנולוגי שקרה עם המעבר לחלונות 32 ביט ולסדרת מעבדי הפנטיום. שנת 2000 תפסה את פרמטריק בהפתעה. התפוצצות בועת ההיטק הביאה יותר ויותר לקוחות לחפש קניה נבונה ולא יקרה ותוכנות תלת מימד כמו סולידוורקס, אינוונטור וסוליד אדג' היו בדיוק במקום, זולות, רצות על כל מחשב אישי עם חלונות וחשוב מכל, קלות לשימוש וללימוד כמעט כמו מעבד תמלילים וורד.  באותם השנים, מודעות הפרסום של החברה, ששינתה את שמה במהלך העשור ל PTC, הראו את התוכנות החדשות כצעצוע לילדים לעומת הדבר האמיתי אבל הלקוחות התאהבו ב"צעצועים" החדשים ומכירות SolidWorks נסקו. האטימות של PTC לצרכי השוק הייתה כל כך גדולה, שכדי לעצור הגירת לקוחות למתחרים הם שחררו את גרסת ה Pro/Junior לשוק, גרסה שהיתה אותה המערכת הקשה לשימוש ומסורבלת אבל במחיר מופחת משמעותית וללא חלק חשוב מהיכולות. הלקוחות סירבו לקנות והמוצר נעלם במהירות. באותה התקופה הייתה כבר סולידוורקס בבעלות מלאה של דאסו הצרפתית. החברה, שהייתה הראשונה בעולם להציעה מערכת SOLID פרמטרית לסביבת חלונות,  נרכשה ב 97 על ידי הקבוצה הצרפתית. אם בתחילת העשור עוד עסקו קבוצות הדיון באינטרנט בשאלה מתי דאסו יסגרו את סולידוורקס לטובת התוכנה האחות המועדפת והיקרה הרבה יותר -  CATIA , הרי שאם הזמן, הנושא הפך ללא רלוונטי ובסוף העשור סולידוורקס הוצגה כאחראית על רבע מהרווחים של הקונצרן.
לקראת סוף שנות ה 90, PTC מצאה עצמה לפתע נלחמת בשתי חזיתות. מצד אחת התוכנות החדשות לסביבת חלונות, הקלות לרכישה ולשימוש ואילו מהצד שני, תוכנות העל של התקופה, Catia , UG ו I-deas שהיו ותיקות מה Pro/e ושלטו ללא עוררין בתעשיית הרכב והתעופה. אומנם, בסוף שנות ה 90 יצאו מהמירוץ "יוקליד" הצרפתית של מאטרה דאטויז'ן ו Intergrafh האמריקאית . Intergrafh עוד הצליחה למכור את הפעילות לענק השרותים האמריקאי EDS שצרפה ליד תוכנת UG גם את סולידאדג' שדישדשה הרחק מאחורי סולידוורקס ואינוונטור. ל PTC זה לא עזר ולכן, בצעד מפתיעה רכשה PTC לפני תחילת העשור את ענק התיב"ם הגוסס CumputerVision. ל CV, שממנה הגיעה הגרעין שייסד את סולידוורקס, היו אז שתי תוכנות תיב"ם ותיקות שזמנן עבר ה-CADDS ומדוזה הדו ממדית בעיקר. על פניו נראה היה שהסיבה היחידה לרכישה הייתה כדי לשים יד על הלקוחות הגדולים של CV ובראשם קונצרן התעופה האירופאי Airbus אבל, כמו שקורה לפעמיים, מיד לאחר רכישת CV עזבה Airbus את תוכנת CADDS המיושנת ועברה לה ל Catia של דאסו דווקא. 

דאסו סיסטמס הנ"ל האחראית גם לשני הארועים הבאים: האירוע האמיץ והאירוע המביך של העשור. במשך שנים התבססה Catia כמספר אחד בשוק הרכב והתעופה. לקוחות כגון Boing, קריזלר, PSAאו VW התבססו על אלפי רשיונות של Catia כל אחד. במהלך העשור, הצליחה דאסו, בצעד חסר תקדים, להעביר את הלקוחות לגרסה חדשה שנכתבה לגמרי מחדש לסביבת Windows . גרסת V5 הופיעה עם ממשק חדש, פורמט קבצים שונה וללא תמיכה אמיתית במידע הישן. לאט אבל בטוח, במשך כמעט 10 שנים, עברו לקוחות ה V4 לגרסה החדשה.
הארוע המביך של העשור, גם הוא של דאסו, קרה כאשר חברת Airbus הודיע שהאיחור של שנתיים ביציאת מטוס הענק שלהם, מוביל הנוסעים הגדול בעולם, ה-A380 נגרם כתוצאה מבאג בתוכנת החיווט החשמלי של Catia .
במהלך העשור נעלמה תוכנת ה I-deas של חברת SDRC לאחר שנבלעה בתוך UG . כתוצאה בכך, איבדה התוכנה גם את הלקוח הגדול ביותר שלה, ענק הרכב פורד ששוב, כמו במקרה של PTC ואיירבאס, הודיעה על מעבר לCatia .שלוש אותיות טוב משתיים ולכן UG  הוסיפה S לשמה, והוסיפה NX לשם התוכנה (משמע-next generation) וגם נפרדה מ EDS לדרך עצמאית. ב 2007, שוב הוחלפו השלטים במפקדת UGS והיא נבלעה בתוך קונצרן סימנס הגרמני.
אוטודסק, בעבר השליטה הבלעדית של עולם תוכנות התיב"ם למחשבי PC, עשתה כל מאמץ אפשרי במהלך העשור כדי להפוך לשחקן ראשי גם בגזרת התלת ממד. בתחילת העשור, כמעט כל יצרן תוכנה, מתלת מימד בסוליד ועד למערכות דו ממדיות זניחות, סימן לעצמו את האוטוקאד של autodesk כאויב. האוטוקד הפכה לסטנדרט בתחום הדו מימד ופורמט הDWG הפך לשם נרדף לדו מימד. מנהלי שיווק ברחבי העולם הציגו מצגות צבעוניות עם עגולי מטרה יפים המסומנים סביב לקוחות אוטוקאד. "שם נמצא הכסף" הם שידלו את מנהלי המכירות בקול מתחנן. אוטודסק, לחוצה מכך שרוב הכנסותיה תלויות ב-Autocad המתיישנת, הזדרזה לצאת עם האינוונטור המודרנית לאחר שהתוכנה הפרמטרית הקודמת, ה-MDT , שנבנתה על האוטוקאד, התגלתה כמיושנת ולא תחרותית. ובהתחשב בכך שכל שכל חברות התיב"ם סימנו את לקוחות האוטוקאד הדו מימדי כטרף קל, אפשר להבין את הלחץ שלהם. קחו לדוגמא את  SolidWorks שהגדילה לעשות ושחררה בחינם שלוש תוכנות המיועדות למשתמשי אוטוקאד שמטרתם לשכנע את הלקוחות לחסוך כסף כי לא צריך לעדכן או לרכוש אוטוקאד כדי לטפל במידע שנוצר באוטוקאד (או "בואו ונדפוק את אוטודסק ונשתה את מהרווחים"). אוטודסק הגיבה ויצאה לקמפיין שיווקי נגד סולידוורקס שכלל בין השאר מאבק מטופש על מי גדול/ נפוץ יותר. שיא המאבק היה בפניה ללקוחות SolidWorks שהגיעו לכנס השנתי בלאס ווגס בנסיון לשכנע אותם שאוטודסק יותר גדולה. כן, אתם קוראים נכון. יותר טובה - לא, מביאה יותר ערך לא. מה עם יותר קלה לשימוש? גם לא. רק "אנחנו יותר גדולים" (ראו תמונה מצורפת מהכנס הנ"ל). לקראת סוף העשור, גילתה אוטודסק שיטה הרבה יותר יצירתית להתעשר שבשבילה באמת לא משנה מי גדול יותר. במשך שנים אוטודסק דחפה כל גרסה חדשה של האוטוקאד בהבטיחה שיפור בפרודוקטיביות של עד 30% . מישהוא חישב שאחרי שני עשורים עם אוטוקאד ועם כזה שיפור בפרודקטיביות כל שנה, הוא כבר היה אמור לשבת בבית ולתת לתוכנה לצאת לעבודה במקומו. אבל, לקוחות הדו מימד עדין התעקשו לא לשדרג גרסאות. אחרי הכל, כמה חידושים כבר צריך בתוכנת דו מימד? אוטודסק, נעזרת בעובדה שהיא כמעט מונופול בתוכנות הדו מימד, הודיעה ללקוחות על מדיניות חדשה. מי שלא ישדרג במשך שנתיים, יאבד את הזכות לשדרג לתמיד. כאשר ירצה לשדרג, הוא יאלץ לרכוש את התוכנה מחדש. הלחץ על הלקוחות עבד וקופת אוטודסק התמלאה מזומנים שהפכו אותה לחברה העשירה בתחום. את הכסף, היא ניצלה בין השאר למספר רכישות. חלקן לא מובנות בכלל כגון ה- Moldflow לאנליזת זרימה של פלסטיק בתבנית. בתחום האינוונטור נרשמה סערה קצרה כאשר אוטודסק הודיעה על הפסקת השימוש בקרנל הגאומטרי של Acis השייך לדאסו והמשך פיתוח הקרנל באופן עצמאי. הנשמות הטובות ניבוא את קיצו של האינוונטור והזכירו את חוסר נסיונה של אוטודסק בפיתוח קרנל. אוטודסק דווקא הוכיחה ש"עסקים" כרגיל והמשיכה בגרסאות חדשות ללא בעיה. מי שנדפק, כרגיל, היו הלקוחות שגילו בעיות תאימות בין הגרסאות השונות אבל, חויבו לשדרג או לרכוש את התוכנה מחדש כחלק מהמדיניות החדשה.
במהלך העשור, נפרדה אוטודסק מהמנכלית הותיקה, קרול בארץ, שעברה למנכ"ל את מנוע החיפוש יאהוו והפתיעה את העובדים עם כניסתה לתפקיד בהכריזה ש"היא באה לבעוט להם בתחת" 
על הבקשה לרשום את סיומת הקובץ DWG כסימן מסחרי השייך רק לה, זוכה אוטודסק בכתר לתרגיל המציק של העשור או, יותר נכון הנסיון לתרגיל. הייתם מצפים שהם יהיו מוטרדים מהעובדה שעברו להם 25 שנים מאז שיצא הקובץ הראשון עם הסיומת הנ"ל, או מכך שאף חברה (אפילו לא מקרוסופט) לא ניסתה זאת בעבר, ואולי מכך שהיו חברות לפני ואחרי אוטודסק שהשתמשו בסיומת הנ"ל לקבצים שלהם. אבל לא, הם לא חשבו שזה משנה או שמישהוא ישים לב. ממשרד הפטנטים הארופאי ואחריו גם מהאמריקאי חשבו שזו בקשה מוזרה מאוד בהתחשב בכך שהדרישה הבסיסית לסימן מסחרי היא , שהוא חייב לעמוד בפני עצמו ואיננו יכול להיות בעל פונקציונליות (המטרה של סיומת הקובץ היא לומר לתוכנה כיצד לנהוג בקובץ הנ"ל). במקביל, עדין צמאה לדם, החלה אוטודסק להציק באיומים בתביעה משפטית לחברות שמשתמשות במילה DWG במוצרים שלהם. SolidWorks שסירבה להיכנע, נתבעה על ידי אוטודסק וביום האחרון של 2009 הסכימו הצדדים להפסיק לריב... לבינתיים.
את SolidWorks , מצאנו בתחילת העשור, כשהיא חייבת לגדול ומהר. לחברה הצעירה, שהתחילה למכור רק ב 96, היתה מטרה לצרף כמה שיותר לקוחות חדשים כדי לבסס נתח שוק במהרה ולהיות מוכנים ליום שבו הענקים (אוטודסק ו PTC) יתעוררו. אמצע העשור מצא את SolidWorks כבר מבוססת בפסגה ועם האפשרות לחיפוש כיוונים נוספים כדי לגדול. בצעד ראוי להערכה החליט המנכ"ל והמייסד ג'ון הרשטיק לפנות את הכיסא כדי להזרים דם חדש לחברה ועבר לתפקיד יועץ. מחליפו, ג'ון מקאלני, שימש בתפקיד 5 שנים לפני שפינה את מקומו לסגנו, המנכ"ל הנוכחי ג'ף ריי. במהלך העשור קנתה SolidWorks מספר שותפיים עסקיים בינהן שתי חברות לניהול מידע הנדסי ואת חברת האנליזה הפופולרית SRAC הידוע יותר בשם המוצר שלה קוסמוס. תוכנת הקוסמוס הפכה להיות חלק מובנה מ SolidWorks ולפני שנתיים, החברה השמיטה את השם קוסמוס ושילבה את היכולות תחת המעטפת של " סולדוורקס סימולשיין". ההחלטה של SolidWorks להיות הראשונה להוסיף יכולות לביצוע אנליזה באלמנטים סופיים כחלק מכלי התכנון הבסיסי, נתנה דחיפה גדולה לתחום והפכה את האנליזה לחלק ברור מאליו בכל תהליך התכנון.
סוף העשור, מצא את כל השחקניות בשוק מחפשות כיוון. לאחר עשור של חידושים, הוספת יכולות, שיפור התצוגה, ממשקים ועוד, נהיה יותר ויותר קשה להביא ערך למשתמש הממוצע, זה שבדרך כלל איננו מצליח להגיע לכלל מיצוי כל היכולות שארוזות בחבילות השונות. המשתמשים, מה לעשות, בוחרים היום תוכנה בעיקר לפי מה שנדרש בשרשת העסקית שלהם כלומר, לפי מה שרוב הלקוחות והספקים משתמשים ולא רק לפי תכונה כזו או אחרת. החברות מתחילות לתהות האם הדור הקיים של המערכות כבר לא זקן מידי והאם לא הגיעה הזמן לשינוי טכנולוגי. דאסו סיסטמס, כמנהגה, פתרה את הנושא באומץ כאשר שחררה שוב תוכנה חדשה לגמרי בסדרת ה-Catia ה-V6 .גם הפעם, כמו עם ה V5 , היא נכתבה מחדש כדי להתאים לעשור הבא. אבל, אם אתם רוצים לראות את הממשק של התוכנה החדשה, את צורת העבודה או את הכלים השונים, כנראה שתצטרכו לעבור לעבוד בחברת רנו.  על פי הפרסומים, היא כרגע היחידה שתטמיעה את התוכנה החדשה בשיתוף עם דאסו. באופן מוזר, לא ניתן למצוא ברשת פרטים על התוכנה מעבר לקישקוש השיווקי הרגיל.
בניגוד לדאסו, לסימנס כנראה שאין את החשק, הסבלנות או היכולות להתחיל לפתח תוכנה חדשה מאפס. כנראה שיותר קל להחיות יכולות ישנות, לתת להם שם חדש, לצעוק בקול "אאורקה" ולקוות זה יעבוד מבלי להתפס ערום כמקרה ארכימדס (שלפחות גילה משהוא חשוב). לקראת סוף העשור, UGS של סימנס, הכריזה ברוב טקס על לא פחות מאשר מהפכה. טכנולוגיה חדשה בשם synchronous שמאפשרת עדכונים גאומטרים ללא תלות בהסטוריה. המשתמשים של תוכנות ותיקות כגון קאד קיי (Key creator בשמה החדש), Iron Cad  או Space Claim החדשה הרימו גבה. התוכנות שלהם הרי עובדות ותמיד עבדו בדיוק כך - עדכון גאומטרי ללא היסטוריה (מה שלא הפך אותן להצלחה גדולה, נהפוך הוא). ומה עם לדוגמא Catia או SolidWorks שלהן יכולת עריכה דומה המשולבת עם תכנון מבוסס הסטוריה. אבל, הקשקוש השיווקי עובד, אם לא על הלקוחות אז לפחות על המתחרים. פתאום מצאנו את כל יצרני התוכנה רצים להוציא מהבוידם יכולות דומות ולתת בהם שמות וכינוים שונים. אז לכולם יש עכשיו תכנון שהוא (ואתם מוזמנים לבחור) : לא מבוסס הסטוריה, בעריכה ישירה, בעריכה מידית, בזיהוי פיצ'רים, בעדכון ישיר, בכינון מכוון וכו'.. אבל בכל זאת, תמיד נזכור ל-UGS סימנס זכות ראשונים. אולי לא על הטכנולוגיה, אבל לפחות על הספין השיווקי. האם מישהוא זוכר בכלל מה היה ה "אדפטיב" של אוטודסק? בדומה לסינקרונוס של סימנס, כשאוטודסק יצאו לשוק עם האינוונטור גם הם חיפשו גימיק שיתן אשליה ליתרון טכנולוגי. כך גילינו יום אחד שיש טכנולוגיה "חדשה" בשוק והיא בלעדית לאוטודסק שהשקיעו טונות של זמן וכסף לפתח אותה, היא נקראת Adaptive ואם אין לכם אותה אז אכלתם אותה. ה Adaptive , כמו הסינקרונוס, הבטיח שינוי במודל פרמטרי מבלי שהסטוריה תפריע. היה משהוא מביך בהתעקשות של אוטודסק על יתרון טכנולוגי בעוד שבפועל, יישום האדפטיב נתן  להם חיסרון גדול מבחינת היכולות. באחד הכנסים בחו"ל, שוחחתי פעם עם מתכנן שהיה בעבר חלק מצוות הפיתוח של האינוונטור. הסקרנות הביא אותי לחקור אותו על המגבלות הפרמטריות הלא מובנות של הגרסאות הראשונות. הוא סיפר לי, שמחלקת השיווק שהייתה לחוצה מהכניסה המאוחרת לשוק  והפעילה עליהם לחץ לעשות הכל כדי שהתוכנה לא תתפס כחיקוי לא בשל של SolidWorks גם במחיר של פגיעה ביכולות, העיקר שהלקוחות יחשבו שיש כאו חידוש.
אם בשנות ה 90, מערכת תיב"ם מכני היתה עסק לארגונים גדולים, למקצוענים בעלי ידע ונסיון שיכולים להוציא אלפי דולרים על חומרה ותוכנה, הרי שבעשור הראשון של המילניום החדש, הפכה הבעלות על מערכת תיב"ם לזמינה ופשוטה עד כדי כך , שניתן למצוא צעירים בבתי ספר תיכון המבצעים סימולציות חוזק באלמנטים סופיים על מודל סוליד במחשב ביתי. ה" קלות הבלתי נסבלת של התיכנון" הביאה במהירות ליצירת יותר ויותר מידע דיגיטלי תלת מימדי אצל יותר אנשים בארגון יחד עם קבצי ענק של הרכבות גדולות, אנליזות, סימולציות ועוד. תנו לנו יותר כוח מתחננים המשתמשים. מחשבים יותר חזקים, תוכנות מהירות יותר, דרכים קלות יותר לשיתוף מידע, אבטחה, ניהול, הכל ויותר. לעשור שמתחיל החודש, האתגר העקרי של יצרניות התיב"ם הוא לתת יותר ומהכל בסביבת מחשוב שנמתחת לגבול הביצועים ועם תוכנות שמתחילות להיות שוב מורכבות ומסובכות. יש מסביב הרבה טכנולוגיה מעניינת והרבה חידושים להסתכל עליהם. מחשוב ענן, סוגי חומרה חדשים, מסכי מגע, מכשירים ניידים עם עוצמות שלא היו בעבר ועוד.
יהיה מענין!
גל 

 

 
 אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה