נושא הבלוג

קצת קשה לדחוס יותר מ- 20 שנות נסיון עם תיב"ם מכני תלת ממדי יחד עם עוד כמה שנות נסיון בהדפסה תלת ממדית לתוך בלוג אחד. אבל, זה כייף לנסות.
הבלוג מיועד למקצוענים ולחובבים ב 3D CAD וב 3D Printing למי שרוצה ללמוד ולהבין יותר על הטכנולוגיה ועל החידושים בתחום. אשמח לתגובות ולשיתוף.

יום שלישי, 31 ביולי 2012

תלת ממד גם לתחביבים

מדפסת מערכה להרכבה עצמית בסטודיו ימה

ה- Hobbyist וה-CAD

עדין לא ראיתי אתר שמסביר כיצד לבנות ריאקטור אטומי בחצר אבל, עם כל העושר של מידע הקיים באינטרנט,  לא  אופתע כלל יום אחד להתקל גם בזה. עידן האינטרנט והמידע העשיר והזמין על כל נושא הוא גן עדן לחובבי הבניה העצמית. מעולם לא היו כל כך הרבה אפשרויות לחובבים. כמות הפרויקטים ומידת המורכבות שניתן למצוא ברשת היא מדהימה. רוצים לבנות אופניים לבד? יש תכניות והסברים איך לבנות אותם מפלדה, במבוק או סיבי פחמן. מכונות CNC ביתיות, מדפסות תלת ממד בטכנולוגיות שונות , מכוניות ורכבי שטח , Segway , כל דבר שרק תרצו, ניתן למצוא מי שיסביר לכם איך לבנות לבד בבית , אפילו אם זה לווין לחלל !
כל אפשרויות המדהימות הללו מצריכות כלי תכנון חזקים וזמינים ואכן, קיימות לא מעט תוכנות נהדרות לתכנון Solid לרכישה אבל, המחיר הגבוהה שלהם והמורכבות והכבדות, מרחיקה אותם מהשיג ידם של רוב חובבים.

3D Systems

בשנה האחרונה, יש התעוררות יפה בתחום ופניה של כמעט כל השחקנים הרציניים למשתמשים החובבים בהיצע מכובד של תוכנות מוזלות או חינמיות לצרכים שונים. 
Cubify  הדפסה בתלת ממד להמונים?
מכונות ביתיות להדפסה תלת ממדית הן הדבר החם היום. מספר פרויקטים מסחריים נבנו סביב רעיון ה RepRap המאפשר לבנות לבד מדפסת 3D או לרכוש קיט מסחרי להרכבה עצמית כדוגמת ה RapMan  שמונח אצלי על שולחן העבודה. חברת 3D Systems , יצרן מדפסות התלת ממד הגדול בעולם,  היא גם החברה היחידה בתחום שמציעה פתרונות בכל הטכנולוגיות המוכרות היום בעולם להדפסה תלת ממדית.  כחלק מאסטרטגיה הרואה את פוטנציאל גדול בשוק הביתי, רכשה  3DS מספר חברות עם מוצרים הפונים לתחום זה כגון יצרן מדפסות ה- 3D הזולות מאנגליה - BfB . בקיץ שעבר הצטרפה  3D Systems גם לתחום התיב"ם עם רכישת חברת התוכנה  Alibre . חברת Alibre הייתה חלוצה והקדימה את זמנה כאשר הוציאה בסוף שנות ה 90' תוכנת תיב"ם באינטרנט שהופעלה דרך ממשק האינטרנט אקספלורר. היום קוראים לזה - תוכנת ענן. Alibre לא שרדה הרבה זמן כפתרון רשת ועברה לשווק את התוכנה כתוכנת סוליד לכל דבר ובעיקר כתחליף זול לרכישה לאוטודסק אינוונטור וסולידוורקס הנפוצות.  סולידוורקס, שניסתה בשנת 2000  לעצור את Alibe בטענה של חיקוי , זנחה את התביעה ואמורה להוציא בקרוב את הגרסה שלה לרעיון המקורי של Alibre, תוכנת סוליד בענן (ראו סקירה כאן).  
לאחרונה, שחררה 3D Systems את מה שנראה כנסיון הרציני הראשון לכבוש את הסלון הביתי עם מדפסת תלת ממדית לכולם. מתוך הבנה שעדיף ללקוחות פתרון כולל, השיקה 3D Systems פלטפורמה לשיתוף והורדת קבצים המתאימה למדפסת החדשה המעוצבת והידידותית למשתמש ה Cubify שמחירה כ 1,300$.
מתוך כוונה לתת כלים ליצירת תוכן תל ממדי למשתמשי המדפסת, הכריזה החברה על תוכנה חדשה בשם Invent במחיר של 49$. תוכנת ה- Invent היא בעצם Alibre בגרסה מצומצמת המאפשרת בנית חלקים בלבד.  Alibre יצאה בקיץ שעבר עם גרסה חדשה במראה מודרני יותר אבל, זו עדין תוכנת סוליד המבוססת היסטוריה, סקיצות ופיצ'רים. למשתמשי סולידוורקס או אינוונטור לא תהיה בעיה להסתדר. הם ימצאו ששיטת העבודה מוכרת אבל קצת פחות נוחה. אבל, עבור רוב המשתמשים החובבים, אלו שעבורם מיועדת התוכנה, החיים יהיו קצת יותר קשים. במיוחד בהתחשב בכך שקיימות אלטרנטיבות זולות וקלות יותר כפי שתראו בהמשך.  כדי להוסיף מימד של סריקה תלת ממדית, רכשה 3D Systems החודש את Viztu המעניינת שאמורה בעתיד לאפשר סריקה תלת ממדית בעזרת מכשירים ניידים כדוגמת הטלפון.


PTC

לחברת PTC מוניטין של מי שהמציאה את קטגורית התכנון הסוליד פרמטרי. תוכנת הדגל שלה, ה Pro/e נחשבה במשך שנים לתוכנה הטובה בתחום אבל, גם הקשה ביותר לשימוש וללימוד. 
בסוף שנת 2007 רכשה PTC את תוכנת ה CoCreate על 5,000 לקוחותיה. CoCreate היא תוכנת Solid בשיטת ה Direct Modelling שבדומה ל ST של סוליד אדג' ול Fusion של אינוונטור, מאפשרת עריכת מודל ללא תלות בהיסטוריה. PTC שינו את שם קו מוצרי התלת ממד ל Creo וה CoCreate קבלה את השם: Creo Elements/Direct .
לתוכנה הנ"ל יש אח צעיר המוגבל ל 60 חלקים בהרכבה אבל  חינמי לגמרי . 
ה Creo Elements/Direct Modeling Express  יכולה לקסום לחובבים יותר מתוכנת ה Alibre הזולה. ה Creo היא חינמית ומציעה אוסף מרשים של יכולות. אבל, כמו במקרה של Alibre/Invent זו גרסה מופחתת יכולות של תוכנה הנדסית מקצועית ודי מיושנת שאיננה מיועדת למשתמש הביתי או מספקת חווית משתמש נעימה וקלה.123D ליצירת ועריכת קבצי סוליד

Autodesk

אוטודסק, החברה הגדולה בעולם לתוכנות CAD, בחרה לטפל בנושא מזווית שונה. במקום לתת לציבור החובבים תוכנה הנדסית כבדה עם יכולות מופחתות, פיתחה אוטודסק סביבה שלמה המכילה כעת ארבע פתרונות שונים בחינם ואיננה מתעלמת ממשתמשי אפל. הפלטפורמה, המכונה 123D כוללת גם תוכנת תיב"ם באותו השם. ה 123D נבנתה במיוחד גם עבור משתמשים לא מיומנים והיא מציעה ממשק רענן וקל לשימוש ליצירת ועריכת קבצי סוליד תלת ממדים. התוכנה מאפשרת ייבוא של כל הפורמטים הנפוצים בתלת ממד ועריכה ושינוי בקלות כולל יצירת גאומטריות שיכולות לאתגר ג
סריקה תלת ממדית ויצירת מודל!
ם תוכנות מקצועיות באלפי דולרים.
בנוסף ל 123D נמצא גם את ה 123d Make , תוכנה מעניינת להעברת מודל תלת ממדי לחיתוך בלייזר אבל, גולת הכותרת בהיצע הנ"ל של אוטודסק היא תוכנת ה 123D Catch, תוכנת בטכנולוגית מחשוב ענן המיועדת לסריקה תלת ממדית של מודל !
צלמו מספר תמונות ממצלמה דיגיטלית או מהטלפון שלכם, התוכנה מעלה אותם לשרתי אוטודסק החזקים אי שם, כוח המחשוב ש"בענן" מבצע במהירות את תפירת התמונות ויצירת המודל התלת ממדי, משימה שהיתה יכולה להיות מאתגרת למחשב הביתי. מכאן, ניתן להמשיך לתוכנת הסוליד 123D או לכל תוכנה אחרת ולטפל במידע. היכולות הללו פותחות עולם חדש למשתמשי תיב"ם ומציעות בחינם אפשרויות שלא זמינות גם לרוב המשתמשים המקצועיים.
גל רז

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה