נושא הבלוג

קצת קשה לדחוס יותר מ- 20 שנות נסיון עם תיב"ם מכני תלת ממדי יחד עם עוד כמה שנות נסיון בהדפסה תלת ממדית לתוך בלוג אחד. אבל, זה כייף לנסות.
הבלוג מיועד למקצוענים ולחובבים ב 3D CAD וב 3D Printing למי שרוצה ללמוד ולהבין יותר על הטכנולוגיה ועל החידושים בתחום. אשמח לתגובות ולשיתוף.

יום שישי, 24 באוקטובר 2014

HP ואוטודסק בדרך למדפסת תלת ממד

שתי חברות ענק, Autodesk ו HP מצהירות שעוד השנה הן יוציאו לשוק מדפסות תלת ממד. איך זה הולך להשפיע על השוק ?


מדפסת הממותה של מטריאליז
עשרים דקות נסיעה משדה התעופה בבלגיה, באזור תעשייה שקט, נמצאים המשרדים של Materialise.  בתוך האולמות המעוצבים בקפדנות נוקשה שוכנת החברה הגדולה בארופה לייצור בהדפסה תלת ממדית. מטריאליס מובילה וחדשנית כמעט בכל תחום הקשור להדפסה בתלת ממד. הם מפתחים ומוכרים תוכנות יחודיות, יש להם אתרי אינטרנט אינטראקטיבים מדהימים, הם מפתחים ומייצרים מוצרים מתקדמים לתחומי הרפואה ומשתמשים כמעט בכל טכנולוגיות הייצור בתלת ממד המוכרות היום ובמעל למאה מדפסות תלת ממד המסודרות במספר אולמות ייצור. באחד מאולמות הייצור מסודרות בשורה הממותות, מדפסות ה SLA הגדולות בעולם. כל מדפסת יכולה להדפיס מודל באורך של יותר מ 2 מטר ! מטריאליס פיתחו וייצרו את המדפסות בעצמם והיו גם שמחים למכור אותן למי שמעונין אבל, הם פשוט לא יכולים. משנות השמונים, טכנולוגיות ההדפסה התלת ממדית מוגנות מכל הכיוונים בעשרות פטנטים, רובם של 3D Systems ו Stratasys ולכן, על פי ההחוק, מטריאליס אומנם יכולה לייצר מדפסת לשימוש עצמי אבל, כשהיא רק תנסה למכור אותה היא תהפוך מספר עורכי דין ל"מעושרים". 
אז מה מביא את אוטודסק ו HP דווקא השנה לתחום?  מסתבר שב 2014 פג התוקף של מספר פטנטים משמעותיים בתחום  שמאפשרים לשחקנים נוספים להכנס לזירה. אוטודסק ו HP מעניינות במיוחד מכיוון ששתיהן חברות ותיקות עם הצלחות מוכחות במכירת פתרונות לתחומי הנדסה. בעוד אוטודסק חושפת את הקלפים ומצהירה על המוצרים והאסטרטגיה שמאחוריהם, HP שומרת על חשאיות שלא הייתה מביישת את סטיב גובס ואפל. אבל, גם מהמעט שפורסם אפשר אולי ללמוד מספר דברים.


אוטודסק 

לפני כחודש התארחתי אצל ד"ר איל ניר במשרדים המרהיבים של אוטודסק בקומה ה 16 מעל שדרות רוטשילד בתל אביב. מעבדת ההדפסה בתלת ממד המוקמת שם מוכיחה שאוטודסק לוקחים את הנושא ברצינות רבה. אבל מה לחברת התוכנה המוכרת בעיקר מתחום תוכנות ההנדסה והאנימציה שלה ולפיתוח ומכירת חומרה ? אוטודסק  מכריזים על כוונתם לשחרר שתי פלטפורמות "פתוחות". האחת היא מדפסת זולה וקלה לשימוש בטכנולוגית SLA ו DLP  (שרף פוטופולימרי המתמצק בתאורת UV ממקרן DLP) והשניה היא פלטפורמת תוכנה המכונה SPARK  התומכת בסביבת ההדפסה. אוטודסק מצהירים שהמדפסת והתוכנה יסופקו בטכנולוגיה "פתוחה" מתוך כוונה לאפשר לרוכשים להמשיך לפתח, לשנות ולהתערב בשתי
המדפסת של אוטודסק
הפלטפורמות ואם זה מזכיר לכם את גוגל ואנדואיד אתם בהחלט בכיוון.  לגוגל יש את אנדואיד, מערכת ההפעלה הפתוחה למכשירים ניידים, היא מייצרת ומשווקת טלפונים תחת השם גוגל אבל גם מאפשרת לכל יצרן טלפונים להשתמש באנדרואיד בחינם. גוגל רוצה אותכם עם אנדרואיד, אם זה בטלפונים של סמסונג או בטאבלט של אמאזון או במכשירים הנמכרים תחת השם גוגל ומיוצרים עבורה על ידי HTC או LG. האינטרסים של גוגל ברורים. גוגל תלויה כמעט לחלוטין בהכנסות המתקבלות מפרסום. ההכנסות ימשיכו לזרום כל עוד תמשיכו להשתמש במנוע החיפוש הפופולארי של החברה. הכישלון של מקרוסופט עם הבינג הוכיח שלקוחות  ה PC בוחרים להשאר עם גוגל אבל, בטלפונים סלולארים ומכשירים ניידים בהם מנוע החיפוש הוא אפליקציה ולא כתובת URL סביר להניח שמשתמשים רבים ישתמשו בכלי החיפוש המגיע מותקן על המכשיר. אנדרואיד הוא גוגל ולכן, לא משנה מי יצרן הטלפון, כל עוד יש לכם אנדרואיד אתם מחוברים לגוגל ביותר מאשר חוט אחד. גאוני!  
המקביל למנוע החיפוש Google של אוטודסק היה במשך שנים פורמט השרטוט DWG.  לא משנה על איזו תוכנה עבדתם, בסוף הייתם צריכים להשתמש ב DWG ושם, יש את אוטודסק עם שלל פתרונות המתאימים יותר מכל לטפל בפורמט הסטנדרטי ובראשם תוכנת האוטוקאד הנצחית.
אוטודסק מתעניינת בכם מצד התוכנה. צרכנים פרטיים, לשכות שרות, מתכננים או יצרני מכונות הדפסה תלת ממדית, אוטודסק רוצה שתשתמשו בפלטפורמת התוכנה העתידית שלה. זה יכול להיות ככלי ליצירת גאומטריה או חנות מקוונת להורדת מודלים או הממשק שמתחבר למדפסת, אוטודסק רוצה להיות שם גם כאשר זה מחייב, על  הדרך, כמו במקרה גוגל לפתוח חומרה - מדפסת תלת ממדית.
לטעמי, אוטודסק עלולה לפספס כאן הזדמנות עסקית נהדרת. בעוד גוגל מחלקת תוכנות בחינם ללא הרף מכיוון שהמפרסמים משלמים לה על פי כמות המשתמשים שאותם היא יכולה לחשוף לפרסומות, אוטודסק מוציאה את לחמה מתוכנות שרוכשים המשתמשים דרך רשת משוכללת של מפיצים מתמחים. במודל עסקי כזה קשה לראות את אוטודסק מרוויחה כסף מפלטפורמת ה SPARK. תוכנות הנדסיות הן מוצר משוכלל עתיר ידע ותמיכה, לאוטודסק רשת מקצועית של מפיצים הפרוסה בכל העולם. לכל מפיץ יש מנגנון שיווק ומכירות, תמיכה טכנית והדרכה. חלק מהמפיצים נמצאים עם החברה כבר 30 שנים וכל העסק שלהם בנוי סביבה. קשה למצוא בעולם רשת הפצה כל כך מקיפה ומקצועית כמו הרשת של אוטודסק. בתחום ההנדסה המכנית יש כמובן את רשת המפיצים המעולה של סולידוורקס אבל אוטודסק בנוסף לתחומי ההנדסה המכנית משווקת פתרונות גם לעולם האדריכלות, ההנדסה האזרחית, תכנון ערים, מיפוי, אנימציה, פרסום קולנוע ועוד..  לא קל היום להיות מפיץ תוכנת תיב"ם (CAD). התחרות גדולה, השוק די רווי, תוכנות זולות מסין כמו ZCAD נוגסות ברווחים והלקוחות מתקשים לראות את הערך בלרכוש עוד שדרוגים ועדכונים. רוב מפיצי אוטודסק היו שמחים להכנס לתחום החם של מכירת מדפסות תלת ממד. חלק גדול מהם כבר מוכרים מדפסות של יצרנים שונים. אחרי הכל, מבחינתם התשתית למכירה ותמיכה כבר קיימת ורובם מוכרים כבר שנים מדפסות, פלוטרים ומחשבים חזקים ללקוחות ההנדסיים. אוטודסק יכולה בקלות יחסית להפוך לשחקן משמעותי בשוק מדפסות התלת ממד ולא על ידי הצגה של פלטפורמה נסיונית אלה על פיתוח או חבירה ליצרן קיים ודחיפת ליין שלם של מדפסות מקצועיות דרך ערוץ ההפצה הקיים.

HP

מהצהרות מוקדמות של HP אני לומד שהחברה מתכוונת להכנס לתחום המקצועי של ההדפסה התלת ממדית, תחום בו
הנסיון הקודם והלא מוצלח של HP  
הפעילות העקריות הן סטראטסיס, 3D Systems ו EOS .HP כבר היו בעבר בתחום ההדפסה התלת ממדית. תוצאה של שיתוף פעולה לא מוצלח עם קו המוצרים הזול של סטראטסיס שהביא לשוק את ה U-print בתחפושת של HP. אין ספק של HP יש את הכלים הטכנולוגים והשיווקים על מנת לבצע מהלך שכזה עם פיתוח מקורי. אבל מה היא הטכנולוגיה אותה הם יציעו לשוק?   את החשאיות של HP עד עכשיו ניתן להסביר במגבלת הפטנטים. החברה תצא עם מוצר לשוק רק כאשר לא תהיה בעיית זכויות יוצרים עם הטכנולוגיה. שתי טכנולוגיות משתחררות השנה חלקית מעול הפטנט. האחת היא ה SLA ואוטודסק בהחלט מנצלת זאת והשניה היא טכנולוגית ה SLS הבלעדית היום ל 3D Systems ו EOS. ב SLS מייצרים חלקים הנדסיים מחומרים פלסטים, בעיקר פוליאמיד, חומר הגלם הוא אבקה, התהליכים הנילווים הם פשוטים וקל מאוד לייצר כמויות גדולות של חלקים בכל הדפסה. אבל, מדפסות ה SLS יקרות מאוד, חומר הגלם יקר מאוד בהשוואה לפלסטיק להזרקה והתוצר הסופי מתקבל רק בצבע אחד - לבן (או שחור בתנאי שהמדפסת מיועדת רק לשחור). מ HP מצפים לחדשנות טכנולוגית ו HP יודעת טוב מאוד להדפיס בצבע. ל 3D Systems יש כבר מדפסת לפלסטיק צבעוני אבל הם מדביקים את השכבות בתהליך קר והחלקים אינם חזקים מספיק. מ HP הייתי מצפה לפתח מדפסת SLS היכולה להדפיס בצבע. האם זה הכיוון של החברה? כנראה שעד סוף 2014 נדע.

ל HP ולאוטודסק שני יתרונות משמעותיים שצריכים להדיר שינה מעיני מנהלי EOS ,3D Systems וסטראטסיס.
גם HP וגם אוטודסק הן מכונות שיווק ומכירה מאוד מאוד משוכללות. שתיהן פועלות שנים בשווקים מאוד תחרותיים עם רמת רוחיות נמוכה ובאקלים של שינויים טכנולוגים בלתי פוסקים. החברות הותיקות בתחום ההדפסה התלת ממדית נהנו במשך שנים משוק לא תחרותי שאיפשר להם לגבות מחירים שערוריתים על מדפסות וחומרי גלם ולתת ללקוחות שרות עלוב. אם HP תוציא ל 2015 מדפסת SLS  עם גודל תא של 300X300X300 ותתמחר אותה בפחות מ 150,000 דולר אני מבטיח לכם שהיא תמכור כל מה שהיא תצליח לייצר והיה והם גם יוסיפו צבע לחבילה, הם ישנו את כל השוק.

מה שלא תהיה הטכנולוגיה ש HP יציגו, דבר אחד בטוח, הבורסה אוהבת תלת ממד ולמחרת ההכרזה המניה של HP תטוס לשמיים.


גל רז 

עדכונים :
30/10/2014 - HP הכריזה אתמול על כניסתה לתחום ההדפסה התלת ממידת עם טכנלוגיה חדשה המכונה Multijet Fusion.  החברה לא חשפה פרטים טכנים על הטכנולוגיה אבל הצהירה שהיא מהירה פי 10 מכל מה שקיים היום ומאפשרת הדפסה בצבע ושליטה בגמישות החומר תוך כדי ייצור. המדפסות הראשונות יהיו זמינות ב 2016.  עוד בנושא אפשר למצוא כאן
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה